საერთაშორისო კონტროლირებული ოპერაციების არსებობისას საქონელის საბაჟო ღირებულების კორექტირების ვალდებულება დაწესდა
ფინანსთა მინისტრის შესაბამის ბრძანებაში განხორციელებული შესაბამისი ცვლილების შედეგად  საერთაშორისო კონტროლიბადი ოპეარციის არსებობის შემთხვევაში საქონლის საბაჟო ღირებულების კორექტირებისა და გადასახადის დარიცხვის შესაბამისი ვალდებულება დაწესდა.
საგადასახადო კოდექსის XVI-ე თავის მიხედვით საერთაშორისო კონტროლიბად ოპერაციად (Transfer pricing) ითვლება ოპერაცია რომელიც დადებულია:
1. საქართველოს რეზიდენტ პირსა და ურთიერთდამოკიდებულ პირს შორის.
2. საქართველოს რეზიდენტ პირსა და შეღავათიანი დაბეგვრის ქვეყნის რეზიდენტ პირს შორის (ე.წ. ოფშორი).
როგორც ცნობილია ასეთი გარიგებების დროს საქართველოს რეზიდენტი პირი საგადასახადო ორგანოს მხრიდან მოთხოვნიდან 30 დღეში ვალდებულია წარადგინოს შესაბამისი დოკუმენტაცია რომელიც დაადასტურებს იმას რომ დადებული გარიგების ფასი შეესაბამება ე.წ. საბაზრო პრინციპს ანუ უხეშად რომ ვთქვათ საბაზრო ფასს. იმ შემთხვევაში თუ არ დასტურდება აღნიშნული გარიგების ფასის შესაბამისობა საბაზრო პრინციპთან შემოსავლების სამსახურს შეუძლია კომპანიისათვის მოგების გადასახადისა და სანქციის თანხის დაკისრება მაგალითისთვის იმ შემთხვევაში თუ მოხდებოდა ზემოთ ხსენებული პირებისგან შეძენილი საქონლის/მომსახურების „ძვირად შეძენა“ ან ასეთ პირზე საქონლის/მომსახურების „იაფად გაყიდვა“, თუმცა უნდა აღინიშნოს რომ მაგალითად იმპორტირებული საქონლის შემთხვევაში  აღნიშნული მიდგომის მაგალითად იმპორტის დღგ-სთან მიმართებაში  გამოყენებასთან დაკავშირებით კანონმდებლობაში პირდაპირი მინიშნება არ იყო.
2024 წლის 16 თებერვალს გამოქვეყნდა და გამოქვეყნებისთანავე ძალაში შევიდა ცვლილება ფინანსთა მინისტრის ,,საქართველოს საბაჟო ტერიტორიაზე საქონლის გადაადგილებისა და გაფორმების შესახებ ინსტრუქციების დამტკიცების თაობაზე“ინსტრუქციაში სადაც აღნიშნულია რომ კონტროლირებადი ოპერაციის საბაზრო ფასისგან განსხვავებული ფასით დადებული გარიგების შემთხვევაში პირისთვის გადასახადისა და სანქციის დაკისრება შესაძლებელია მოხდეს მ.შ. სასაქონლი ოპერაციის,  მაგალითად იმპორტის ოპერაციის შემთხვევაშიც.
ცვლილების მიხედვით, ურთიერთდამოკიდებული პირისაგან საქონლის შეძენის შემთხვევაში, თუ საერთაშორისო კონტროლირებული ოპერაციების შეფასების წესებიდან გამომდინარე:
–  თუ იზრდება საქონლის თავდაპირველი ღირებულება, მაშინ საბაჟო დეკლარაციით განსაზღვრული საბაჟო ღირებულება უნდა დაკორექტირდეს შესაბამის საბაჟო დეკლარაციაში ცვლილების შეტანის გზით. ამასთან, როდესაც საქონლის გაშვების შემდგომი კონტროლი ხორციელდება საბაჟო ორგანოს ინიციატივით, დეკლარანტს დაეკისრება საქართველოს საბაჟო კოდექსით გათვალისწინებული პასუხისმგებლობა, ხოლო როდესაც ასეთი კონტროლი ხორციელდება საბაჟო დეკლარაციაში ცვლილების შეტანის შესახებ დეკლარანტის წერილობითი განცხადების საფუძველზე, დეკლარანტს პასუხისმგებლობა არ დაეკისრება.
–  თუ მცირდება საქონლის თავდაპირველი ღირებულება, მაშინ საბაჟო დეკლარაციით განსაზღვრული საბაჟო ღირებულება არ ექვემდებარება კორექტირებას და დეკლარანტს საქართველოს საბაჟო კოდექსით გათვალისწინებული პასუხისმგებლობა არ დაეკისრება.
გამოდის რომ თუ იმპორტიორ პირს  საქონელი შეძენილი აქვს ურთიერთდამოკიდებული პირისგან ან ე.წ. ოფშორულ ზონაში რეგისტრირებული პირისგან და იმპორტის შემდგომ დადგინდება რომ ამ საქონლის შესყიდვის ღირებულება ნაკლებია კონტროლირებადი ოპერაციის თავის მიხედვით განსაზღვრულ საბაზრო ღირებულებაზე, იმ შემთხვევაში თუ გადასახადის გადამხდელი არ დააკორექტირებს საბაჟო დეკლარაციას შემოსავლების სამსახური მოახდენს მაგალითისთვის იმპორტის დღგ-ისა  და შესაბამისი სანქციის თანხის დარიცხვას სხვაობის თანხიდან.
აღსანიშნავია, რომ ბრძანების ცვლილებამდე არსებულ ვერსიაში, ცალკე არ იყო განხილული ურთიერთდამოკიდებული პირისგან (კონტროლირებადი ოპერაცია) საქონლის ყიდვის შემთხვევაში საბაჟო დეკლარაციაში დაფიქსირებული საქონლის ღირებულების გაზრდის/შემცირების და შესაბამისად იმპორტთან დაკავშირებული გადასახადების/სანქციების დარიცხვის საკითხი, თუმცა განხილული იყო ზოგადი შემთხვევა, რომლის მიხედვითაც, პირი ვალდებული იყო მიემართა საბაჟო ორგანოსთვის საქონლის საბაჟო ღირებულების შეცვლის მიზნით.

Международные контролируемые операции Наличие товара Корректировка таможенной стоимостиЭто обязательство было возложено
В результате соответствующего изменения, внесенного в соответствующий приказ министра финансов, в случае существования международно-контролируемой операции установлена ​​соответствующая обязанность по корректировке таможенной стоимости товаров и взиманию налога.
Согласно главе XVI Налогового кодекса международно-контролируемой операцией (Трансфертное ценообразование) считается операция, заключаемая:
1. между лицом-резидентом Грузии и взаимозависимым лицом.
2. между резидентом Грузии и резидентом страны с льготным налогообложением (так называемым оффшором).
Как известно, при таких сделках лицо-резидент Грузии обязано в течение 30 дней после запроса налогового органа представить соответствующую документацию, которая подтвердит, что цена заключенной сделки соответствует так называемой Рыночный принцип или, грубо говоря, рыночная цена. В случае неподтверждения соответствия указанной цены сделки рыночным принципам налоговая служба может наложить на компанию налог на прибыль и сумму санкций, например, в случае «дорогого приобретения» товаров/услуг, приобретенных у компании. вышеуказанным лицам или «дешевая продажа» товаров/услуг такому лицу, однако следует отметить, что, например, в случае импортных товаров в законодательстве не было прямого упоминания об использовании упомянутый подход, например, в отношении импортного НДС.
2024 февраля 16 года была опубликована поправка, которая вступила в силу сразу после публикации в инструкции министра финансов «Об утверждении инструкций по перемещению и оформлению товаров на таможенной территории Грузии», в которой говорится, что В случае заключения сделки по цене, отличной от рыночной цены контролируемой операции, с лица могут быть начислены налог и санкции, напр. Даже в случае товарной операции, например, импортной операции.
Согласно поправкам, при покупке товаров у связанной стороны, если по правилам оценки международных контролируемых операций:
- Если первоначальная стоимость товаров увеличивается, то таможенная стоимость, определенная таможенной декларацией, должна быть исправлена ​​путем внесения изменения в соответствующую таможенную декларацию. Кроме того, при запуске товаровПоследующий контроль осуществляется по инициативе таможенного органа, на декларанта возлагается ответственность, предусмотренная Таможенным кодексом Грузии. А когда такой контроль осуществляется на основании письменного заявления декларанта о внесении изменений в таможенную декларацию, декларант ответственности не несет.
- Если первоначальная стоимость товара уменьшается, то таможенная стоимость, определенная таможенной декларацией, не подлежит корректировке и декларант не несет ответственности в соответствии с Таможенным кодексом Грузии.
Получается, что если импортер приобрел товар у взаимозависимого лица или так называемого от лица, зарегистрированного в оффшорной зоне, и после импорта установлено, что покупная цена этих товаров меньше рыночной стоимости, определенной в соответствии с главой о контролируемых операциях, в случае, если налогоплательщик не исправит таможенную декларацию, налоговая служба пример С суммы разницы начисляется сумма импортного НДС и соответствующая санкция.
Следует отметить, что в версии, существовавшей до изменения порядка, в случае покупки товара у взаимозависимого лица (контролируемая операция) вопрос увеличения/уменьшения стоимости товара отражается в таможенной декларации и соответственно начисление налогов/санкций, связанных с импортом, отдельно не обсуждалось, хотя обсуждался общий случай, согласно которому обязанное лицо обращалось в таможенный орган с целью изменения таможенной стоимости товара.