შემოსავლების სამსახური არარეზიდენტ ფიზიკურ პირებს ქონების გადასახადის დეკლარაციის წარუდგენლობის შემთხვევაში მაქსიმალური განაკვეთით დაბეგრავს!
შემოსავლების სამსახურმა მორიგი სიტუაციური სახელმძღვანელო გამოსცა, რომელიც ეხება არარეზიდენტი ფიზიკური პირების ქონების გადასახადით დაბეგვრას (N1434).
ახალი მიდგომის მიხედვით, შემოსავლების სამსახური საქართველოს მოქალაქეობის არმქონე არარეზიდენტ ფიზიკურ პირებს, რომელსაც საქართველოს ტერიტორიაზე გააჩნიათ ქონების გადასახადით დასაბეგრი ქონება, ქონების გადასახადის დეკლარაციის წარუდგენლობის შემთხვევაში, ქონების გადასახადს უმაღლესი განაკვეთით დაარიცხავს და მოსთხოვს აღნიშნული გადასახადის გადახდას.
როგორც ცნობილია საგადასახადო კოდექსის 201-ე მუხლის 1-ელი ნაწილის ,,გ” ქვეპუნქტის თანახმად, ქონების გადასახადით (გარდა მიწისა) იბეგრება ფიზიკური პირი მის საკუთრებაში არსებული:
- უძრავ ქონება (მ.შ. დაუმთავრებელ მშენებლობა);
- იახტა, კატარღა;
- შვეულმფრენი, თვითმფრინავი;
- მსუბუქ ავტომობილები;
- სხვა ქონება;
ქონების გადასახადით დაბეგვრას ექვემდებარება, როგორც რეზიდენტი ასევე, არარეზიდენტი ფიზიკური პირი (მოქალაქეობის მიუხედავად), რომლებიც საქართველოში ფლობენ ზემოთ ხსენებულ ქონებას, იმ შემთხვევაში თუ ასეთი ფიზიკური პირების (მათი ოჯახის) შემოსავალი კალენდარული წლის განმავლობაში 40 000 ლარს აღემატება. 40 000 ლარზე მეტი შემოსავლის დაფიქსირების შემთხვევაში დაბეგვრა ხდება ქონების საბაზრო ღირებულებიდან:
- 40 000 ლარიდან 100 000 ლარამდე შემოსავლის მქონე ოჯახებისათვის ქონების საბაზრო ღირებულების – 0.05%-დან 0.2%-მდე განაკვეთით.
- 100 000 ლარის ან მეტი შემოსავლის მქონე ოჯახებისათვის ქონების საბაზრო ღირებულების – 0.8%-დან 1%-მდე განაკვეთით.
ცნობილია, რომ ზოგადად ფიზიკური პირის ზემოთ ხსენებულ შემოსავლებში შეიტანება ყველა სახის შემოსავალი მ.შ. როგორც საქართველოში არსებული წყაროდან მიღებული ასევე, არა საქართველოში არსებული წყაროდან მიღებული მ.შ. საგადასახადო შეღავათის გაუთვალისწინებლად (გარდა საქართველოს მოქალაქე არარეზიდენტისა, რა დროსაც მხოლოდ ადგილობრივი შემოსავლების გათვალისწინება ხდება).
აქედან გამომდინარე, ქონების გადასახადის მიზნებისთვის არარეზიდენტი ფიზიკური პირის შემოსავლების დათვლისას, ზოგადად ყველა სახის შემოსავალი უნდა იქნეს გათვალისწინებული. თუმცა უნდა აღნიშნოს, რომ რეზიდენტი ფიზიკური პირებისგან განსხვავებით არარეზიდენტი ფიზიკური პირების შემოსავლების შესახებ ინფორმაცია შემოსავლების სამსახურისთვის ნაკლებად არის ხელმისაწვდომი, შესაბამისად არარეზიდენტი ფიზიკური პირის მიერ ქონების გადასახადის დეკლარაციის წარუდგენლობის შემთხვევაში შემოსავლების სამსახურის მიიჩნევს, რომ ასეთი არარეზიდენტი ფიზიკური პირის შემოსავლები 100 000 ლარს აჭარბებს, შედეგად შემოსავლების სამსახური იმ არარეზიდენტ ფიზიკურ პირებს, რომლებსაც მაგალისთვისთვის – საქართველოში საკუთრებაში გააჩნიათ ბინა ან სახლი მათ მიერ დეკლარაციის წარუდგენლობის შემთხვევაში მაქსიმალური განაკვეთის მიხედვით დაბეგრავს (0.8%-დან 1%-მდე) და მოსთხოვს უმაღლესი განაკვეთით დაანგარიშებულ ქონებაზე ქონების გადასახადის გადახდას.
მოგვიანებით ქონების გადასახადის წლიური დეკლარაციის წარდგენის შემთხვევაში, სავარაუდო დარიცხვის საფუძველზე დარიცხული ქონების გადასახადი დაექვემდებარება შემცირებას, თუმცა აღნიშნულ შემთხვევაში პირს შეიძლება დაეკისროს შესაბამისი სანქცია. მიუხედავად იმისა. რომ სანქციის შესახებ სიტუაციურ სახელმძღვანელოში აღნიშნული არ არის.
შედეგად არარეზიდენტმა ფიზიკურმა პირებმა, რომლებსაც საქართველოში საკუთრებაში გააჩნიათ ზემოთ ხსენებული ქონება, უნდა გაითვალისწინონ ყოველივე ზემოაღნიშნული და თავადვე უნდა მოახდინონ ზემოთ ხსენებული გადასახადის დროული დეკლარირება და გადახდა ან სათანადოდ დაასაბუთონ, რომ მათი შემოსავლები კალენდარული წლის განმავლობაში არ აღემატებოდა 40 000 ლარს.

The Revenue Service will tax non-resident individuals at the maximum rate in case of failure to submit a property tax declaration!
The Internal Revenue Service has issued another situational guidance document dealing with the taxation of non-resident individuals' estates (N1434).
According to the new approach, the Revenue Service of non-resident natural persons without Georgian citizenship, who own property subject to property tax in the territory of Georgia, in case of failure to submit a property tax declaration, He will charge the property tax at the highest rate and demand payment of said tax.
As it is known, according to subsection "c" of Article 201, Part 1 of the Tax Code, a natural person is taxed with property tax (except for land):
- real estate (including unfinished construction);
- yacht, boat;
- helicopter, airplane;
- light vehicles;
- other property;
Both resident and non-resident natural persons (regardless of citizenship) who own the above-mentioned property in Georgia are subject to property tax, if the income of such natural persons (their family) exceeds 40 GEL during the calendar year. In case of recording income over 000 GEL, taxation is done from the market value of the property:
- For families with income from 40 to 000 GEL, at the rate of 100% to 000% of the market value of the property.
- For families with an income of 100 GEL or more, at the rate of 000% to 0.8% of the market value of the property.
It is known that in general, all types of income are included in the above-mentioned incomes of a natural person, including Both received from a source in Georgia and received from a source not in Georgia, etc. Without taking into account the tax benefit (except for non-resident citizens of Georgia, in which case only local income is taken into account).
Therefore, when calculating the income of a non-resident natural person for estate tax purposes, generally all types of income should be taken into account. However, it should be noted that, in contrast to resident individuals, information on the income of non-resident individuals is less available to the Revenue Service, therefore, the non-resident individual's property tax Failure to submit the declaration in case the Revenue Service considers that the income of such a non-resident natural person exceeds 100 GEL, As a result, the Revenue Service provides those non-resident individuals who, for example - If they do not submit a declaration, they own an apartment or a house in Georgia will be taxed according to the rate (from 0.8% to 1%) and requires payment of property tax on properties assessed at the highest rate.
In the case of later submission of the annual property tax return, the estimated property tax will be subject to reduction, however, in this case, the person may be subject to appropriate sanctions. despite. that it is not mentioned in the situation manual about the sanction.
As a result, non-resident natural persons who own the above-mentioned property in Georgia should take into account all of the above-mentioned and themselves should timely declare and pay the above-mentioned tax or properly substantiate that their income during the calendar year did not exceed 40 GEL.