2024 წლის ივლისის თვის განმავლობაში საქართველოს საგადასახადო კანონმდებლობაში შესული ცვლილებები
Kreston Georgia აგრძელებს საგადასახადო კანონმდებლობაში შესული ცვლილებებისა და სიახლეების მიმოხილვას. ამჯერად გთავაზობთ 2024 წლის ივლისის თვეში შესული საკანონმდებლო სიახლეების მიმოხილვას.
1.1. ცვლილებები, რომლებიც განპირობებულია „დაგროვებითი პენსიის შესახებ“ საქართველოს კანონის ახალ რედაქციასთან შესაბამისობაში მოყვანით
1.2. უცხო ქვეყნის მოქალაქის სისტემურ-ელექტრონული ფორმით თამაშობებში მონაწილეობის დაბეგვრა
2.1. ცვლილება აქციზის დეკლარაციაში
3. ცვლილებები შემოსავლების სამსახურის უფროსის ბრძანებებში
3.1. საგადასახადო დავალიანების ჩამოწერის წესის განსაზღვრა
1.1 ცვლილებები, რომლებიც განპირობებულია „დაგროვებითი პენსიის შესახებ“ საქართველოს კანონის ახალ რედაქციასთან შესაბამისობაში მოყვანით
2024 წლის 12 ივლისს გამოქვეყნდა ცვლილება საქართველოს საგადასახადო კოდექსში (შემდგომში, “სსკ“), რომელიც ამოქმედდება 2025 წლის 1 მაისიდან. ცვლილების განხორციელება განპირობებულია „დაგროვებითი პენსიის შესახებ“ საქართველოს კანონში განხორციელებული ცვლილებებით, რის შედეგადაც შეიცვალა სააგენტოს მმართველობითი სტრუქტურა და საპენსიო სააგენტოს დასახელება შეიცვალა სახელწოდებით „საპენსიო ფონდი“.
ცვლილების შედეგად, საქართველოს საგადასახადო კოდექსი შესაბამისობაში მოვიდა „დაგროვებითი პენსიის შესახებ“ საქართველოს კანონის ახალ რედაქციასთან, კერძოდ კი, სსკ-ში საპენსიო სააგენტოს სახელწოდება შეიცვალა საპენსიო ფონდის სახელით და ამასთან დაკავშირებით ახალი რედაქციით ჩამოყალიბდა სსკ-ის 39-ე, 154-ე და 238-ე მუხლები.
ანალოგიურად, „დაგროვებითი პენსიის შესახებ“ საქართველოს კანონის ახალ რედაქციასთან შესაბამისობაში მოყვანის მიზნით, 2024 წლის 12 ივლისს გამოქვეყნდა ცვლილება საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში, რომელიც ამოქმედდება 2025 წლის 1 მაისიდან. ცვლილების შედეგად, ახალი რედაქციით ჩამოყალიბდა საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 2298-ე და 239-ე მუხლები და საპენსიო სააგენტოს სახელწოდება შეიცვალა სახელწოდებით „საპენსიო ფონდი“.
გარდა ამისა, ახალი რედაქციით ჩამოყალიბდა საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 16511-ე მუხლი, რომლითაც განისაზღვრება სანქციები დამსაქმებლის მიერ საპენსიო შენატანის განხორციელების ვალდებულების დარღვევის შემთხვევაში. კერძოდ კი, ცვლილებამდე არსებული რედაქციით, „დაგროვებითი პენსიის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-3 მუხლის მე-6 პუნქტის „დ“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული დასაქმებულის მიერ საპენსიო შენატანის განხორციელების ვალდებულების დარღვევის პირველ შემთხვევაზე გათვალისწინებული იყო გაფრთხილება, ხოლო იგივე ქმედებაზე, ჩადენილი განმეორებით _ 500 ლარით დაჯარიმება. ახალი რედაქციით კი აღნიშნული შემთხვევაც, ისევე როგორც სხვა ვალდებულებების დარღვევა, გამოიწვევს ზოგად წესით დაჯარიმებას, რაც გულისხმობს:
• დამსაქმებლის მიერ საკუთარი ან დასაქმებულის სახელით საპენსიო შენატანის განხორციელების ვალდებულების დარღვევა (მიუხედავად გამოვლენილი დარღვევის რაოდენობისა) – გამოიწვევს დაჯარიმებას 500 ლარის ოდენობით.
• იგივე ქმედება, ჩადენილი განმეორებით − გამოიწვევს დაჯარიმებას 1’000 ლარის ოდენობით.
შეგახსენებთ, რომ „დაგროვებითი პენსიის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-3 მუხლის მე-6 პუნქტის „დ“ ქვეპუნქტის მიხედვით, დასაქმებული, რომლის ხელფასიდან გადასახდელი საშემოსავლო გადასახადი არ ექვემდებარება გადახდის წყაროსთან დაკავებას, ხელფასის მიღებიდან არაუგვიანეს 5 სამუშაო დღისა, საპენსიო სააგენტოს მიერ განსაზღვრული წესით ახორციელებს საპენსიო შენატანს დასაბეგრი ხელფასის 4%-ის ოდენობით, ხოლო ამ დასაქმებულის დამსაქმებელი ვალდებულია ხელფასის გადახდისას მას აუნაზღაუროს საპენსიო შენატანი დასაბეგრი ხელფასის 2%-ის ოდენობით.
https://matsne.gov.ge/ka/document/view/6225535?publication=0
https://matsne.gov.ge/ka/document/view/6225890?publication=0
2024 წლის 11 ივლისს გამოქვეყნდა ცვლილება საქართველოს საგადასახადო კოდექსში, რომელიც ამოქმედდება 2024 წლის 1 დეკემბრიდან. აღნიშნული ცვლილება, გამოწვეული იყო „ლატარიების, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში შესული ცვლილებით და ეხება უცხო ქვეყნის მოქალაქის სისტემურ-ელექტრონული ფორმით თამაშობებში მონაწილეობას.
განისაზღვრა საშემოსავლო და მოგების გადასახადებით დაბეგვრის ობიექტი, კერძოდ:
• საგადასახადო კოდექსის მე-80 მუხლს დაემატა 71 ნაწილი, ხოლო 81-ე მუხლს 32 ნაწილი, რომელთა მიხედვითაც ფიზიკური პირის, რომელიც უცხო ქვეყნის მოქალაქეების სისტემურ-ელექტრონული ფორმით ორგანიზებულ ტოტალიზატორის თამაშობებში მონაწილეობის შედეგად, სისტემურ-ელექტრონული ფორმით ტოტალიზატორის თამაშობების ორგანიზებიდან იღებს შემოსავალს, აღნიშნული საქმიანობის ნაწილში საშემოსავლო გადასახადით დაბეგვრის ობიექტია უცხო ქვეყნის მოქალაქეობის მქონე მოთამაშეებისგან მიღებულ ფსონებსა და ამ მოთამაშეებზე გაცემულ მოგებას შორის სხვაობა.
ასეთი ფორმით მიღებული დასაბეგრი შემოსავალი იბეგრება 5%-ით.
ამასთან, საშემოსავლო გადასახადით დაბეგვრისგან თავისუფლდება უცხო ქვეყნის მოქალაქეების მიერ სისტემურ-ელექტრონული ფორმით ორგანიზებულ აზარტულ თამაშობებში ან/და სისტემურ-ელექტრონული ფორმით ორგანიზებულ ტოტალიზატორის თამაშობებში მონაწილეობის შედეგად მიღებული მოგება და სისტემურ-ელექტრონული სათამაშო ანგარიშიდან გატანილი თანხა.
• საგადასახადო კოდექსის 97-ე მუხლს დაემატა 93 ნაწილი, ხოლო 98-ე მუხლს დაემატა მე-5 ნაწილი, რომელთა მიხედვითაც პირის მოგების გადასახადით დაბეგვრის ობიექტია უცხო ქვეყნის მოქალაქეების სისტემურ-ელექტრონული ფორმით ორგანიზებულ ტოტალიზატორის თამაშობებში მონაწილეობის შემთხვევაში აღნიშნული საქმიანობის ნაწილში უცხო ქვეყნის მოქალაქეობის მქონე მოთამაშეებისგან მიღებულ ფსონებსა და ამ მოთამაშეებზე გაცემულ მოგებას შორის სხვაობა.
დასაბეგრი მოგება აღნიშნული საქმიანობის ნაწილში იბეგრება 5%-ით.
ზემოაღნიშნული დაბეგვრის ობიექტების მიხედვით, სისტემურ-ელექტრონული ფორმით ტოტალიზატორის თამაშობების ორგანიზების ნაწილში საანგარიშო პერიოდია კალენდარული თვე.
https://matsne.gov.ge/ka/document/view/6206774?publication=0
2.1 ცვლილება აქციზის დეკლარაციაში
2024 წლის 4 ივლისს გამოქვეყნდა და გამოქვეყნებისთანავე ამოქმედდა ცვლილება ფინანსთა მინისტრის №996 ბრძანებით დამტკიცებულ „გადასახადების ადმინისტრირების შესახებ“ ინსტრუქციაში. კერძოდ კი, ინსტრუქციის დანართი №IV-01-ის, აქციზის დეკლარაციის,  განაყოფი V და განაყოფი VI  ჩამოყალიბდა ახალი რედაქციით.
ცვლილების შედეგად, მითითებულ განაყოფებში სეს ესნ-ის კოდი „3824 90 980 01“ შეიცვალა სეს ესნ-ის ახალი კოდებით „2404 12 000 00 და 2404 19 900 00“. ცვლილება გამოწვეულია, 2024 წელს დამტკიცებული საგარეო-ეკონომიკური საქმიანობის ეროვნული სასაქონლო ნომენკლატურის (სეს ესნ) ახალი რედაქციით, შინაარსობრივად კი დეკლარაციის აღნიშნულ განაყოფებში მითითებული ძველიც და ახალი კოდებიც ეხება ნიკოტინის და თამბაქოს შემცვლელების პროდუქტებს.
https://matsne.gov.ge/ka/document/view/6213596?publication=0
2024 წლის 1 ივლისს გამოქვეყნდა ცვლილება შემოსავლების სამსახურის უფროსის №13446 ბრძანებაში „გადასახადის გადამხდელთა პირადი აღრიცხვის ბარათების წარმოების წესის შესახებ“ მეთოდური მითითების დამტკიცების თაობაზე. ცვლილების შედეგად მეთოდურ მითითებას დაემატა ახალი 9¹ მუხლი და მის საფუძველზე განიმარტა, სსკ-ის 309-ე გარდამავალი დებულებების მუხლის 37-ე ნაწილით განსაზღვრული, საგადასახადო დავალიანების ჩამოწერის წესი.
როგორც მოგეხსნებათ, 2024 წლის 5 ივნისიდან სსკ-ის გარდამავალი დებულებების 309-ე მუხლში განხორციელებული ცვლილების შესაბამისად, საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მიერ დადგენილი წესით ჩამოწერას ექვემდებარება ფიზიკური პირის აღიარებული, 2021 წლის 1 იანვრამდე წარმოშობილი და ჩამოწერის მომენტისთვის არსებული საგადასახადო დავალიანება (გადასახადის თანხა და ჯარიმა) და მასზე დარიცხული საურავი. სწორედ ამ ჩანაწერის შესაბამისად შემუშავდა დავალიანების ჩამოწერის წესი.
ასევე შეგახსენებთ, რომ ფიზიკური პირის საგადასახადო დავალიანება შესაძლებელია ჩამოიწეროს საქართველოს ფინანსთა მინისტრის 2010 წლის 31 დეკემბრის №994 ბრძანების 681 მუხლის შესაბამისად, შემდეგ შემთხვევებში:
ა) გადასახადის გადამხდელის განცხადების საფუძველზე;
ბ) დავის განმხილველი ორგანოს გადაწყვეტილების საფუძველზე;
გ) გადასახადის გადამხდელის მომართვის გარეშე (პროგრამულად ან/და ინდივიდუალური შესწავლის გზით).
მეთოდური მითითების ახალი მუხლით დეტალურად განისაზღვრა ის წესები და პირობები, რის მიხედვითაც ჩამოეწერება ფიზიკურ პირს 2021 წლის 1 იანვრამდე წარმოშობილი საგადასახადო დავალიანება. მათ შორის, აღნიშნული ბრძანების ახალი 9¹ მუხლით განისაზღვრა შემდეგი:
• 309-ე მუხლის 37-ე ნაწილის „დ“ ქვეპუნქტის თანახმად, დავალიანების ჩამოწერის საკითხის შესწავლას დაექვემდებარება ყველა ფიზიკური პირი (მათ შორის, მეწარმე ფიზიკური პირი), რომელსაც ერიცხება აღიარებული, 2021 წლის 1 იანვრამდე წარმოშობილი და ჩამოწერის მომენტისთვის არსებული, აღიარებული საგადასახადო დავალიანება, მასზე დარიცხული საურავით.
• გადასახადის გადამხდელის პირადი აღრიცხვის ბარათზე 2021 წლის 1 იანვრის შემდეგ ასახული ოპერაციები, გარდა 2021 წლის 1 იანვრამდე წარმოშობილი საგადასახადო დავალიანების დროებითი ბარათიდან ძირითად ბარათზე გადატანის ოპერაციებისა, არ დაექვემდებარება ჩამოწერას.
• იმ შემთხვევაში, თუ 2021 წლის 1 იანვრამდე გამოცემული საგადასახადო მოთხოვნ(ებ)ის საფუძველზე პირადი აღრიცხვის ბარათზე დარიცხული თანხების კორექტირება განხორციელდა 2021 წლის 1 იანვრის შემდგომ, კორექტირებული საგადასახადო მოთხოვნ(ებ)ის შედეგად განსაზღვრული საგადასახადო დავალიანება კვლავ განიხილება 2021 წლის 1 იანვრამდე წარმოშობილ დავალიანებად.
• დავალიანების ჩამოწერისას, მოსაკრებლის და ადმინისტრაციული ჯარიმის ბარათის ნარჩენი ან/და ზედმეტობა არ გაითვალისწინება.

During the month of July 2024 Amendments to the tax legislation of Georgia
Kreston Georgia continues to review tax law changes and updates. This time, we offer an overview of legislative news introduced in the month of July 2024.
1.1 Changes due to bringing the Law of Georgia "On Cumulative Pension" into compliance with the new version
1.2 Taxation of foreign citizen's participation in games in system-electronic form
2.1 Change in excise duty declaration
3. Changes in the orders of the head of the revenue service
3.1 Determining the procedure for writing off tax debt
On July 2024, 12, an amendment to the Tax Code of Georgia (hereinafter, "Tax") was published, which will come into force on May 2025, 1. The implementation of the change is due to the changes made in the Law of Georgia "On Accumulated Pension", as a result of which the management structure of the agency was changed and the name of the pension agency was changed to the name "Pension Fund".
As a result of the change, the Tax Code of Georgia came into compliance with the new edition of the Law of Georgia "On Accumulated Pension", in particular, the name of the Pension Agency in the Civil Code was changed to the name of the Pension Fund, and in this regard, the new edition was established in Articles 39, 154 and 238 of the Civil Code. E articles.
Similarly, in order to comply with the new edition of the Law of Georgia "On Cumulative Pension", on July 2024, 12, an amendment to the Code of Administrative Offenses of Georgia was published, which will come into effect on May 2025, 1. As a result of the change, the new edition was formed in the Code of Administrative Offenses of Georgia 2298Articles 239 and XNUMX and the name of the pension agency was changed to "Pension Fund".
In addition, Article 165 of the Code of Administrative Offenses of Georgia was established with the new edition.11Article, which determines the sanctions in case of violation of the obligation to make pension contribution by the employer. In particular, according to the version before the amendment, a warning was provided for the first case of violation of the obligation to make pension contribution by the employee provided for in article 3, paragraph 6, subparagraph "d" of the Law of Georgia "On Cumulative Pension", and for the same action committed repeatedly - a fine of 500 GEL . According to the new edition, the mentioned case, as well as the violation of other obligations, will lead to a general fine, which means:
- Violation of the employer's obligation to make pension contributions on his own or on behalf of the employee (regardless of the number of detected violations) will result in a fine of 500 GEL.
- The same action, committed repeatedly, will result in a fine of 1 GEL.
We remind you that according to Article 3, Clause 6, Sub-Clause "D" of the Law of Georgia "On Cumulative Pension", an employee whose income tax is not subject to withholding at the source of payment shall, no later than 5 working days after receiving the salary, in the manner determined by the Pension Agency pension contribution in the amount of 4% of the taxable salary, and the employer of this employee is obliged to compensate him for the pension contribution in the amount of 2% of the taxable salary.
https://matsne.gov.ge/ka/document/view/6225535?publication=0
https://matsne.gov.ge/ka/document/view/6225890?publication=0
1.2. Taxation of foreign citizen's participation in games in system-electronic form
On July 2024, 11, an amendment to the Tax Code of Georgia was published, which will come into force on December 2024, 1. The mentioned change was caused by the amendment to the Law of Georgia "On Organization of Lotteries, Gambling and Profitable Games" and refers to the participation of foreign citizens in electronic games.
The object of taxation with income and profit taxes was determined, namely:
- 80 was added to Article 7 of the Tax Code1 Part, and Article 81, Article 32 Part according to which a natural person who, as a result of the participation of citizens of a foreign country in systemically-electronically organized bookmaker games, receives income from the organization of bookmaker games in a systemized-electronic form, as part of the mentioned activity, the bets received from players with the citizenship of a foreign country and the profits paid to these players are subject to income tax taxation. the difference between
The taxable income received in such form is taxed at 5%.
In addition, profits received by citizens of foreign countries as a result of participating in system-electronic gambling games and/or system-electronic organized totalizer games and money withdrawn from a system-electronic gaming account are exempted from income tax.
- 97 was added to Article 9 of the Tax Code3 part, and part 98 was added to Article 5, according to which the object of taxation of a person with profit tax is the difference between the bets received from players with the citizenship of a foreign country and the profit given to these players in the case of participation of foreign citizens in system-electronically organized totalizer games.
Taxable profit in the mentioned activity is taxed at 5%.
According to the above-mentioned taxation objects, the reporting period in the part of the organization of games of the totalizer in a system-electronic form is a calendar month.
https://matsne.gov.ge/ka/document/view/6206774?publication=0
On July 2024, 4, an amendment to the "Tax Administration" instruction, approved by Order No. 996 of the Minister of Finance, was published and immediately after its publication, it came into effect. In particular, Section V and Section VI of the Annex to the Instruction No. IV-01, Excise Declaration, were formed with a new edition.
As a result of the change, the SES ESN code "3824 90 980 01" has been replaced by the new SES ESN codes "2404 12 000 00 and 2404 19 900 00" in the specified divisions. The change is caused by the new edition of the National Commodity Nomenclature of Foreign Economic Activities approved in 2024, and in terms of content, both the old and new codes indicated in the mentioned sections of the declaration refer to nicotine and tobacco substitute products.
https://matsne.gov.ge/ka/document/view/6213596?publication=0
3.1. Determining the procedure for writing off tax debt
On July 2024, 1, an amendment was published in the order of the head of the Revenue Service No. 13446 "On the procedure for the production of personal registration cards of taxpayers" regarding the approval of methodological instructions. As a result of the change, a new article 9¹ was added to the methodical instruction and based on it, the rule of tax debt write-off determined by section 309 of Article 37 of the Transitional Provisions of the Civil Code was explained.
As it will be explained to you, in accordance with the changes implemented in Article 2024 of the Transitional Provisions of the Civil Code of Georgia from June 5, 309, the recognized tax debt (tax amount and fine) of an individual, arising before January 2021, 1 and existing at the time of writing off, is subject to write-off in accordance with the procedure established by the Minister of Finance of Georgia, and Saurav charged on it. It was in accordance with this record that the debt write-off rule was developed.
We would also like to remind you that the tax debt of an individual can be written off according to 2010 of the Order No. 31 of the Minister of Finance of Georgia dated December 994, 68.1 In accordance with the article, in the following cases:
a) based on the taxpayer's statement;
b) on the basis of the decision of the body reviewing the dispute;
c) without addressing the taxpayer (programmatically and/or through individual study).
The new article of the Methodological Reference defines in detail the rules and conditions according to which the tax debt incurred by an individual before January 2021, 1 will be written off. Among them, the new Article 9¹ of the aforementioned order defined the following:
- According to Article 309, Part 37, Subpoint "D", all natural persons (including entrepreneurial natural persons) who have a recognized tax debt arising before January 2021, 1 and existing at the time of writing off, will be subject to the study of the issue of debt write-off. Charged with saura.
- Transactions reflected on the taxpayer's personal registration card after January 2021, 1, except for the transfer of tax debt from the temporary card to the main card, incurred before January 2021, 1, will not be subject to write-off.
- In the event that the amounts charged to the personal registration card based on the tax request(s) issued before January 2021, 1 were adjusted after January 2021, 1, the tax debt determined as a result of the corrected tax request(s) will still be considered as the debt incurred before January 2021, 1.
- When writing off the debt, the balance and/or excess of the fee and administrative fine card will not be taken into account.
Examples have also been added to the methodological reference, which you can see in detail at the given link.