საპენსიო შენატანების არასწორად დეკლარების შემთხვევაში წლიური მაკორექტირებელი დეკლარაცის წარდგენა სავალდებულო ხდება
2025 წლის 13 თებერვალს გამოქვეყნდა და გამოქვეყნებისთანავე ძალაში შევიდა ცვლილება „საპენსიო შენატანების გადახდის წესების, ინფორმაციის წარდგენის ფორმების, ზედმეტად გადახდილი თანხების ადმინისტრირების, ინდივიდუალურ საპენსიო ანგარიშზე საპენსიო შენატანების, ხარჯის, ნამეტი შემოსავლის, დანაკარგის, სხვა შემოსავლის, ამონაგებისა და ზარალის დარიცხვის შესახებ“ საჯარო სამართლის იურიდიული პირის – საპენსიო სააგენტოს დირექტორის 2019 წლის 30 ივლისის №002 ბრძანებაში.
ცვლილების მიხედვით საპენსიო სააგენტოს ელექტრონულ სისტემაში მოხდება რამოდენიმე სიახლის დანერგვა რომლიც შეეხება შემოსავლების სამსახურის ბაზის მონაცემებთან შედარებასა და წლიური საპენსიო დეკლარაციის წარდგენას. წარმოგიდენთ ამ და სხვა სიახლეების მოკლე მიმოხილვას და იმ ცვლილებებს რაც საპენსიო სააგენტოს შესაბამის ვებ პორტალზე უნდა განხორციელდეს.
შემოსავლების სამსახურის ბაზასთან შედარების ფუნქციონალი
საპენსიო სააგენტოს ელექტრონულ სისტემაში დაემატა შედარების ფუნქციონალი, რომლის მეშვეობით დამსაქმებელს/თვითდასაქმებულს/
წლიური მაკორექტირებელი დეკლარაცის წარდგენის ვალდებულება
იმ შემთხვევაში, თუ დამსაქმებელი/თვითდასაქმებული/
იმ შემთხვევაში, თუ წლიური მაკორექტირებელი დეკლარაცია ითვალისწინებს არაჯეროვანი შესრულების (საპენსიო შენატანის განხორციელების ვალდებულების სრულად ან ნაწილობრივ შეუსრულებლობა) აღმოფხვრას, მისი დახურვისთვის აუცილებელია შესაბამისი ოდენობის საბალანსო თანხის არსებობა. ხოლო იმ შემთხვევაში, თუ წლიური მაკორექტირებელი დეკლარაცია ითვალისწინებს საპენსიო შენატანის ზედმეტად განხორციელების ფაქტის აღმოფხვრას, დეკლარაციის დახურვიდან არაუმეტეს 5 სამუშაო დღის ვადაში:
– დამსაქმებლის/
– სახელმწიფოს მიერ ზედმეტად განხორციელებული საპენსიო შენატანის თანხა, გადაირიცხება სახაზინო ანგარიშზე, ხოლო მასზე დარიცხული სარგებელი (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) გადაირიცხება ბიუჯეტის ერთიან სახაზინო ანგარიშზე.
წლიურ მაკორექტირებელი დეკლარაციის სისწორეზე პასუხისმგებელია დამსაქმებელი/ არასტანდარტული დასაქმებული/თვითდასაქმებული და ასეთი დეკლარაცია შესაძლოა მონიტორინგის პროცესში გახდეს სააგენტოს მიერ შემოწმების საგანი.
სქემაში მონაწილის სტატუსის გაუქმება
იმ შემთხვევაში, თუ დადასტურდება, რომ დამსაქმებლის მიერ შეცდომით მოხდა ისეთი დასაქმებულის დაგროვებით საპენსიო სქემაში გაწევრიანება, რომელზეც არ ვრცელდება დაგროვებითი პენსიის შესახებ საქართველოს კანონი, სააგენტო უფლებამოსილია, ასეთ მონაწილეს, მისი დამსაქმებლის/მონაწილის მომართვის გარეშე, გაუუქმოს სქემაში მონაწილეობის სტატუსი. ასეთ შემთხვევაში, სააგენტო ვალდებულია სტატუსის გაუქმებიდან არაუგვიანეს 5 სამუშაო დღის ვადაში:
– დამსაქმებლის მიერ ასეთი მონაწილის სასარგებლოდ, სახელით და ხარჯით განხორციელებული საპენსიო შენატანი და მასზე დარიცხული სარგებელი (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) გადარიცხოს ელექტრონულ სისტემაში დაფიქსირებულ დამსაქმებლის საბანკო ანგარიშზე ან დამსაქმებლის მიერ დამატებით ელექტრონული სისტემის მეშვეობით წარდგენილ მის სხვა საბანკო ანგარიშზე;
– სახელმწიფოს მიერ ასეთი მონაწილის სასარგებლოდ განხორციელებულ საპენსიო შენატანის თანხა გადარიცხოს სახაზინო ანგარიშზე, ხოლო მასზედ დარიცხული სარგებელი (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) – ბიუჯეტის ერთიან სახაზინო ანგარიშზე;
– სტატუსის გაუქმებისა და ამ პუნქტის შესაბამისად საპენსიო შენატანების და მათზე დარიცხული სარგებლის (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) დაბრუნების თაობაზე ელექტრონული სისტემის მეშვეობით აცნობოს დამსაქმებელს და მონაწილეს.

In case of incorrect declaration of pension contributions, submission of an annual corrective declaration becomes mandatory.
On February 2025, 13, an amendment to the Order No. 2019 of the Director of the Pension Agency, a legal entity under public law, dated July 30, 002, “On the Rules for Payment of Pension Contributions, Forms for Submission of Information, Administration of Overpaid Amounts, Accrual of Pension Contributions, Expenses, Excess Income, Losses, Other Income, Profits and Losses to an Individual Pension Account” was published and entered into force immediately upon publication.
According to the changes, several new features will be introduced in the Pension Agency's electronic system, which will relate to the comparison with the Revenue Service database and the submission of the annual pension declaration. We present a brief overview of these and other new features and the changes that will be implemented on the relevant web portal of the Pension Agency.
Functionality for comparing with the Revenue Service database
A comparison functionality has been added to the Pension Agency's electronic system, through which the employer/self-employed/
Obligation to submit an annual corrective declaration
In the event that the employer/self-employed/
In case the annual corrective declaration provides for the elimination of inadequate performance (full or partial failure to fulfill the obligation to make pension contributions), the existence of the corresponding balance sheet amount is necessary for its closure. In case the annual corrective declaration provides for the elimination of the fact of overpayment of pension contributions, within no more than 5 working days from the closing of the declaration:
- Employer/
- The amount of pension contributions made in excess by the state will be transferred to the treasury account, and the interest accrued on it (if any) will be transferred to the unified treasury account of the budget.
The employer/non-standard employee/self-employed person is responsible for the accuracy of the annual corrective declaration, and such declaration may be subject to verification by the Agency during the monitoring process.
Cancellation of participant status in the scheme
In the event that it is confirmed that an employer has mistakenly enrolled an employee in a funded pension scheme that is not covered by the Georgian Law on Funded Pensions, the Agency is authorized to revoke the status of such participant in the scheme without the employer/participant applying. In such a case, the Agency is obliged, no later than 5 working days after the status is revoked:
- Transfer the pension contribution made by the employer in favor, on behalf and at the expense of such a participant and the accrued benefits (if any) to the employer's bank account recorded in the electronic system or to another bank account additionally submitted by the employer through the electronic system;
- Transfer the amount of pension contributions made by the state in favor of such a participant to the treasury account, and the accrued interest (if any) to the unified treasury account of the budget;
- Notify the employer and the participant through the electronic system about the cancellation of the status and the return of pension contributions and accrued benefits (if any) in accordance with this paragraph.