ფინანსთა სამინისტრომ დღგ-ს გადახდისგან თავის არიდებით დაკავებული რამოდენიმე პირის ერთ პირად განხილვის კრიტერიმები დაამტიცა
2024 წლის 16 ოქტომბერს გამოქვეყნდა და გამოქვეყნებისთანავე ძალაში შევიდა ცვლილება „გადასახადების ადმინისტრირების შესახებ“ ფინანსთა მინისტრის N996 ბრძანებით დამტკიცებულ ინსტრუქციაში, რის შედეგადაც განიმარტა ის კრიტერიუმები რომელთა დაკმაყოფილების შემთხვევაშიც შემოსავლების სამსახურს შესაძლებლობა ეძლევა რამოდენიმე გადასახადის გადამხდელი განიხილოს ერთ გადამხდელად და დღგ-სგან თავის არიდების შემთხვევაში დაარიცხოს აღნიშნულ გადამხდელებს გადასახადისა და სანქციის თანხები.
რამოდენიმე გადასახადის გადამხდელის ერთ პირად (ერთ ბიზნესად) განხილვა მოხდება იმ შემთხვევაში თუ ბიზნესის რეალური მფლობელის მიერ ბიზნესის რეგისტრაცია მოხდება ერთზე მეტ გადამხდელზე, დღგ-ს ბრუნვების 100 000 ლარზე არ გადაჭარბებისა და დღგ-ს გადახდის ვალდებულებისგან თავის არიდების მიზნით, თუ სრულდება ქვემოთ ჩამოთვლილი ორივე წინაპირობა:
- აღნიშნულ ბიზნეს სუბიექტებს მართავს ერთი და იგივე პირი.
- აღნიშნულ ბიზნეს სუბიექტების საქმიანობის ადგილი, სახე და შინაარსი იდენტურია.
მაგალითი 1: დავუშვეთ ი/მ და შპს რომლებიც საქმიანობენ როგორც დამოუკიდებელი ბიზნეს სუბიექტები და არ არიან დღგ-ს გადამხდელები. დავუშვათ რომ ი/მ-ს დაგროვილი დღგ-ით დასაბეგრი ბრუნვა 12 უწყვეტი კალენდარული თვის განმავლობაში არის 95 000 ლარი, ხოლო შპს-ს ბრუნვა კი ამავე პერიოდში არის 90 000 ლარი. თუ შემოსავლების სამსახურის მხრიდან მიჩნეული იქნება რომ აღნიშნულ ორ ბიზნეს სუბიექტს ერთი და იგივე პირი მართავს და თუ მიჩნეული იქნება რომ შპს-ს და ი/მ-ს საქმიანობის საქმიანობის ადგილი, სახე და შინაარსი იდენტურია – შემოსავლების სამსახური ორივე გადასახადის გადამხდელს დააყენებს დღგ-ს გადამხდელად და დაარიცხავს დღგ-სა და შესაბამის სანქციის თანხებს, მიუხედავად იმისა რომ თითოეული მათგანის ბრუნვები ნაკლებია 100 000 ლარზე.
- ცვლილებამდე არსებული მიდგომა
რამოდენიმე გადამხდელის ერთ პირად განხილვის რეგულაცია 2023 წლის აპრილის თვიდან ამოქმედდა, რომლის საფუძველზეც ბიზნესის რემოდენიმე გადამხდელზე ხელოვნურად დანაწევრების შემთხვევაში შემოსავლების სამსახურს უფლება ეძლეოდა დაეჯამებინა აღნიშნული გადამხდელების ბრუნვები დღგ-ს 100 000 ლარიანი ზღვარის დათვლისას თუ შესრულდებოდა ზემოთ ხსენებული 2 პირობა.
თუმცა აღნიშნულის მიუხედავად ხსენებული საკანონმდებლო ნორმა ამ დრომდე არ ამოქმედებულა გამომდინარე იქიდან რომ ფინანსთა მინისტრს უნდა განესაზღვრა ის კრიტერიუმები რა შემთხვევაშიც ექნებოდა შემოსავლების სამსახურს აღნიშნულის უფლება ანუ ის თუ რა შემთხვევები იქნებოდა მიჩნეული ერთი და იგივე პირის მიერ რამოდენიმე ბიზნეს სუბიექტის მართვად, ასევე რა ჩაითვლებოდა ერთი და იგივე სახის საქმიანობად. სწორედ, ამ მიზნით რამოდენიმე დღის წინ, ფინანსთა მინისტრის N996 ბრძანებას დაემატა ახალი 461-ე მუხლი.
- ცვლილების ამოქმედების შემდეგ გამოყენებული მიდგომა
ცვლილების შედეგად ფინანსთა სამინისტროს მიერ განსაზღვრული იქნა კონკრეტული შეფასების კრიტერიუმები რისი მიხედვითაც ერთი და იგივე ბიზნესის რემოდენიმე პირზე გაფორმების შემთხვევაში, თუ ხდება ყველა ასეთი პირის ჯამური დღგ-ს ბრუნვების 100 000 ლარიან ზღვარზე გადამატება და დღგ-ს გადახდისგან თავის არიდება , შემოსავლების სამსახურის მიერ მოხდება აღნიშნული აღნიშნული რამოდენიმე გადამხდელის ერთ პირად განხილვა, რის შემდეგაც შემოსავლების სამსახური უფლებამოსილია ზემოთ ხსენებული წინაპირობების დაკმაყოფილების შემთხვევაში მოახდინოს დღგ-ს დასაბეგრი ბრუნვების დაჯამება და შესაბამისი გადასახადისა და სანქციის თანხების დარიცხვა ასეთი პირებისთვის.
ინსტრუქციით განსაზღვრული წესის მიხედვით, დღგ-ის გადახდისგან თავის არიდების აღკვეთის მიზნისთვის, საგადასახადო ორგანო მხოლოდ იმ შემთხვევაშია უფლებამოსილია, ერთ დასაბეგრ პირად განიხილოს საქართველოს ტერიტორიაზე დაფუძნებული ნებისმიერი რამოდენიმე პირი თუ სახეზეა ყველა შემდეგი პირობა:
ა) მათ საქმიანობასთან/მართვასთან დაკავშირებულ ძირითად გადაწყვეტილებებს იღებს ერთი და იგივე პირი;
ბ) მათი საქმიანობის ადგილი იდენტურია;
გ) მათი საქმიანობის სახე და შინაარსი იდენტურია;
დ) ჯგუფის მონაწილე რომელიმე წევრი არ არის რეგისტრირებული დღგ-ის გადამხდელად.
ბრძანებაში შეტანილი ცვლილების მიხედვით ითვლება, რომ პირთა საქმიანობასთან/მართვასთან დაკავშირებულ ძირითად გადაწყვეტილებებს იღებს ერთი და იგივე პირი, თუ ერთი და იმავე პირის მიერ მიიღება გადაწყვეტილება ჩამოთვლილთაგან, სულ მცირე, ორ საკითხთან დაკავშირებით:
- კონტრაქტორების შერჩევა და მათთან გარიგებების დადება;
- საქონლის/მომსახურების ფასის განსაზღვრა;
- დასაქმებულ პირთა შერჩევა და მათთან გასაფორმებელი შრომითი ხელშეკრულების პირობების განსაზღვრა;
- ხელმძღვანელი პირის თანამდებობაზე დანიშვნა და თანამდებობიდან გათავისუფლება;
- დივიდენდის განაწილება;
- საწარმოს რეორგანიზაცია;
- ინვესტიციების განხორციელება;
- ვალდებულებათა აღება;
- ვალდებულებათა უზრუნველყოფა;
- სხვა საკითხებთან დაკავშირებული გადაწყვეტილებები, რომლებიც არსებითად დაკავშირებულია პირის საქმიანობასთან ან/და მართვასთან;
ხოლო, საქმიანობის სახე და შინაარსი იდენტურია, თუ სახეზე არის ერთ-ერთი შემდეგი პირობა:
- პირები ახორციელებენ ერთსა და იმავე, ანალოგიური ან მსგავსი საქონლის ან/და მომსახურების მიწოდებას;
- პირები ახორციელებენ ერთსა და იმავე ეკონომიკურ სექტორთან დაკავშირებულ ანალოგიურ ან მსგავს ძირითად საქმიანობას;
- პირების საქმიანობა ორიენტირებულია ერთსა და იმავე სამიზნე მომხმარებელზე;
- პირები ფლობენ ან/და იყენებენ ერთსა და იმავე ძირითად საშუალებებს;
- სხვა გარემოება, რაც მიუთითებს საქმიანობის სახისა და შინაარსის იდენტურობაზე.
მაშასადამე, იმისათვის, რომ საგადასახადო ორგანომ ერთ დასაბეგრ პირად განიხილოს პირთა ჯგუფი (რამოდენიმე შპს ან ი/მ), უნდა სრულდებოდეს „ა“-„დ“ პუნქტებით განსაზღვრული ყველა პირობა. ამასთან, ჩაითვლება, რომ საქმიანობასთან/მართვასთან დაკავშირებულ ძირითად გადაწყვეტილებებს იღებს ერთი და იგივე პირი თუკი აღნიშნული პირი გადაწყვეტილებას იღებს ზემოაღნიშნული საკითხებიდან სულ მცირე ორი საკითხთან დაკავშირებით მაინც, ხოლო საქმიანობის სახე იდენტურად ჩაითვლება, თუკი ჩამოთვლილი პუნქტებიდან სრულდება ერთი პირობა მაინც. ზემოთ ხსენებულთან მიმართებაში მიგვაჩნია რომ ინსტრუქციით განსაზღვრული „იდენტური საქმიანობის“ და „ერთი პირის მიერ მართვის“ განმსაზღვრელი კრიტერიუმები, მაინც გარკვეულ ორაზროვნებას შეიცავს ვინაიდან, კითხვის ნიშნებს წარმოშობს ის საკითხი თუ რა შეიძლება ჩაითვალოს ანალოგიურ/მსგავს საქონლად/მომსახურებად და საქმიანობად, ასევე გაურკვეველია თუ რა იგულისხმება იმ სხვა გარემოებებში რაც მიუთითებს საქმიანობის იდენტურობაზე.
პირთა ჯგუფის ერთ დასაბეგრ პირად განხილვის შემთხვევაში, პირთა ჯგუფის თითოეული წევრის დღგ-ის გადამხდელად სავალდებულო რეგისტრაციის მიზნით, დასაბეგრი ოპერაციების საერთო თანხის განსაზღვრისას, მხედველობაში მიიღება ჯგუფის ყველა წევრის მიერ განხორციელებული საქონლის მიწოდების/ მომსახურების გაწევის ოპერაციების ჯამური თანხა, გარდა ამავე ჯგუფის წევრებს შორის განხორციელებული საქონლის მიწოდების/მომსახურების გაწევის ოპერაციების თანხებისა, შესაბამისად ხსენებული ყველა პირის ჯამური ბრუნვების 100 000 ლარზე გადამატების შემთხვევაში მოხდება ყველა პირის დღგ-ს გადამხდელად რეგისტრაცია ერთი და იგივე მომენტში კერძოდ ჯამური დღგ-ს ბრუნვების 100 000 ლარზე გადამატების მომენტიდან.
თითოეული პირის დღგ-ს რეგისტრაციის მომენტის განსაზღვრის მიზნით ფინანსთა მინისტრის 996-ე ბრძანებაში მოყვენილია შემდეგი მაგალითი:
მაგალითი 2 – ი/მ-ედ რეგისტრირებულმა ფიზიკურმა პირმა გაგამ სამეწარმეო საქმიანობა დაიწყო 2024 წლის თებერვლიდან. იმავე წლის ივნისის თვეში დაარეგისტრირა შპს „გაგა“, რომლის წილის 100%-ის მფლობელი თავადაა, ხოლო ივლისის თვეში 50/50-პროცენტიანი წილობრივი მონაწილეობით მეუღლესთან ერთად დაარეგისტრირა შპს „გუგა“. სამივე პირისათვის საქმიანობის სახე იდენტურია და არცერთი მათგანი არის რეგისტრირებული დღგ-ის გადამხდელად. ამასთან, დადგინდა, რომ გაგა იღებდა როგორც საკუთარ, ისე საწარმოების საქმიანობასთან დაკავშირებულ ძირითად გადაწყვეტილებებს. მათ მიერ განხორციელებული ბრუნვები შეადგენს:
თვე (2024 წ.) |
დასაბეგრი ოპერაციების თანხა |
|||
ი/მ „გაგა“ |
შპს „გაგა“ |
შპს „გუგა“ |
საერთო ბრუნვა |
|
თებერვალი |
10000 |
10 000 |
მარტი |
12000 |
22 000 |
აპრილი |
32 000 |
მაისი |
13000 |
45 000 |
ივნისი |
5000 |
13500 |
63 500 |
ივლისი |
7000 |
7 000 |
89 500 |
1 აგვისტო |
5500 |
95 000 |
15 აგვისტო |
4000 |
99 000 |
20 აგვისტო |
6000 |
105 000 |
31 აგვისტო |
20 000 |
125 000 |
სექტემბერი |
9 500 |
14800 |
19 000 |
ოქტომბერი |
8 000 |
10 600 |
25 000 |
ნოემბერი |
5 000 |
12 000 |
15 000 |
დეკემბერი |
13 500 |
14 500 |
იანვარი |
14 000 |
16 500 |
12 კალენდარული თვის ჯამი |
99000 |
95 400 |
95 500 |
შედეგად, საგადასახადო ორგანოს უფლება აქვს, ინდივიდუალური მეწარმე, შპს „გაგა“ და შპს „გუგა“ განიხილოს ერთ დასაბეგრ პირად, რადგან მოცემულ შემთხვევაში, სახეზეა ახალი 461 მუხლის პირველი პუნქტით გათვალისწინებული ყველა პირობა. შესაბამისად, დღგ-ის გადამხდელად სავალდებულო რეგისტრაციის თარიღი და საგადასახადო ვალდებულებები ჯგუფის წევრი თითოეული პირისათვის განისაზღვრება სამივე პირის მიერ განხორციელებული დასაბეგრი ოპერაციების ჯამური თანხის გათვალისწინებით – აგვისტოს თვის იმ ოპერაციის განხორციელებიდან, რომლის მიხედვითაც, დასაბეგრი ოპერაციების ჯამურმა თანხამ გადააჭარბა 100 000 ლარს. აქედან გამომდინარე, ინდივიდუალურ მეწარმეს, შპს „გაგას“ და შპს „გუგას“ დღგ-ის სავალდებულო რეგისტრაციის ვალდებულება წარმოეშობათ 2024 წლის 20 აგვისტოს განხორციელებული ოპერაციით. საგადასახადო ორგანო ვალდებულია ჯგუფის თითოეული წევრი დაარეგისტრიროს დღგ-ის გადამხდელად. აღნიშნულ შემთხვევაში, 2024 წლის 20 აგვისტოს განხორციელებულ ოპერაციაზე შპს „გაგა“, ხოლო ყოველ შემდეგ დასაბეგრ ოპერაციაზე ინდივიდუალური მეწარმე გაგა, შპს „გაგა“ და შპს „გუგა“, ჩაითვლებიან დღგ-ის გადამხდელებად.
ბრძანებაში შეტანილი ცვლილების მიხედვით ერთ დასაბეგრ პირად განხილულ პირთა ჯგუფის წევრები შეიძლება იყვნენ, როგორც ფიზიკური პირები, ისე საწარმოები და ორგანიზაციები, ასევე პირთა გაერთიანებები, რომელიც დამოუკიდებლად მონაწილეობენ სამართლებრივ ურთიერთობებში, მაგრამ არა აქვთ იურიდიული პირის სტატუსი. ამასთან, თითოეული მათგანის დაფუძნების ადგილი უნდა მდებარეობდეს საქართველოს ტერიტორიაზე, ან, ასეთის არარსებობის შემთხვევაში, მათი მუდმივი მისამართი ან საცხოვრებელი ადგილი უნდა იყოს საქართველოში.
ამასთან ბრძანებით განსაზღვრული პირობების არსებობის დადგენა და, შესაბამისად, პირთა ჯგუფის გამოვლენა უნდა განხორციელდეს მხოლოდ და მხოლოდ საგადასახადო შემოწმების ფარგლებში.

The Ministry of Finance announced the criteria for individual consideration of several persons engaged in VAT evasion.
On October 2024, 16, an amendment to the instruction "On tax administration" approved by order N996 of the Minister of Finance was published and entered into force immediately after its publication, as a result of which the criteria were clarified, in the case of which the revenue service is able to consider several taxpayers as one taxpayer and, in case of VAT evasion, charge the aforementioned taxpayers Tax and penalty amounts.
Several taxpayers will be considered as one person (one business) in the case of the real owner of the business Business registration will be done for more than one payer, in order not to exceed 100 GEL of VAT turnover and to avoid the obligation to pay VAT, if both of the following prerequisites are fulfilled:
- The mentioned business entities are managed by the same person.
- The place of activity, form and content of the mentioned business entities are identical.
Example 1: Let's assume that I/M and LLC operate as independent business entities and are not VAT payers. Let's assume that the accumulated VAT taxable turnover of I/M during 12 continuous calendar months is 95 GEL, and the turnover of LLC during the same period is 000 GEL. If it is considered by the Revenue Service that the mentioned two business entities are managed by the same person And if it is considered that the activities of LLC and I/M The place of activity, form and content are identical - revenue service for both taxpayers will set up as a VAT payer and charge the VAT and corresponding penalty amounts, even though the turnover of each of them is less than 100 GEL.
- Existing approach to change
Multiple payers One personal review Regulation It came into force in April 2023, on the basis of which Business Remodenime on the payer In case of artificial division, the revenue service was allowed to sum up the turnovers of the mentioned payers when calculating the 100 GEL VAT limit if it was fulfilled 2 conditions mentioned above.
However, despite the aforementioned, the aforementioned legal norm has not been implemented until now, due to the fact that the Minister of Finance had to define the criteria in which cases the Revenue Service would have the right to do so, i.e. what cases would be Considered to be the management of several business entities by the same person, as well as what would be considered the same type of activity. For this purpose, a few days ago, a new 996 was added to the order N46 of the Minister of Finance1Article
- The approach used after the change is implemented
As a result of the change, specific assessment criteria were defined by the Ministry of Finance according to which ეIn case of signing the same business to a new person, if it happens If the total VAT turnover of all such persons exceeds the limit of 100 GEL and evades the payment of VAT, the Revenue Service will conduct an individual review of the aforementioned several payers. After that, the revenue service is authorized, if the above-mentioned prerequisites are met, to sum up the VAT taxable turnovers and charge the relevant tax and sanction amounts to such persons.
According to the rule defined by the instruction, for the purpose of prevention of VAT evasion, the tax authority is authorized to consider any number of persons based in the territory of Georgia as one taxable person if all the following conditions are met:
a) the main decisions related to their activities/management are made by the same person;
b) their place of business is identical;
c) the form and content of their activities are identical;
d) Any participating member of the group is not registered as a VAT payer.
According to the amendment to the order, it is considered that the main decisions related to the activities/management of persons are made by the same person, if A decision shall be made by the same person on at least two of the following matters:
- Selection of contractors and making deals with them;
- determining the price of goods/services;
- selection of employed persons and determination of the terms of the employment contract to be signed with them;
- appointment and dismissal of the head person;
- dividend distribution;
- reorganization of the enterprise;
- making investments;
- making commitments;
- securing obligations;
- Decisions related to other issues that are essentially related to the activity and/or management of the person;
but, The form and content of the activity are identical if one of the following conditions is present:
- Individuals provide the same, similar or similar goods and/or services;
- persons carry out similar or similar main activities related to the same economic sector;
- The activities of individuals are focused on the same target customer;
- persons own and/or use the same basic means;
- Another circumstance that indicates the identity of the type and content of the activity.
Therefore, in order for the tax authority to consider a group of persons (several limited liability companies or limited liability companies) as one taxable person, all the conditions specified in points "a"-"d" must be met. In addition, it will be considered that the main decisions related to the activity/management are made by the same person if the said person makes a decision regarding at least two of the above-mentioned issues, and the type of activity will be considered identical if at least one condition from the listed points is fulfilled. In relation to the above-mentioned, we believe that the defining criteria of "identical activity" and "management by one person" defined by the instruction still contain some ambiguity, since the issue of what can be considered similar/similar goods/services and activities raises questions, and it is also unclear what is meant. In those other circumstances that indicate the identity of the activity.
In case of consideration of a group of persons as one taxable person, for the purpose of mandatory registration of each member of the group of persons as a VAT payer, when determining the total amount of taxable transactions, the total amount of goods supply/service operations carried out by all members of the group is taken into account, except for the supply of goods carried out between members of the same group / Amounts of service provision operations, Accordingly, if the total turnover of all mentioned persons exceeds 100 GEL, all persons will be registered as VAT payers at the same moment, namely, the total VAT turnover is 000 GEL. from the moment of transition.
In order to determine the moment of VAT registration of each person, the following example is given in the order of the Minister of Finance No. 996:
Example 2 - Gaga, a natural person registered as an I/M-ed, started entrepreneurial activity in February 2024. It was registered in June of the same year LLC "Gaga", of which he owns 100% of the shares, and in July he registered "Guga" LLC with his wife with a 50/50-percent share. The type of activity is identical for all three persons and none of them is registered as a VAT payer. In addition, it was established that Gaga made the main decisions related to her own and the activities of the enterprises. The turnovers carried out by them amount to:
Month (2024) |
Amount of taxable transactions |
|||
I/M "Gaga" |
"Gaga" LLC |
LLC "Guga" |
total turnover |
|
February |
10000 |
10 000 |
March |
12000 |
22 000 |
April |
32 000 |
May |
13000 |
45 000 |
June |
5000 |
13500 |
63 500 |
July |
7000 |
7 000 |
89 500 |
August 1 |
5500 |
95 000 |
August 15 |
4000 |
99 000 |
August 20 |
6000 |
105 000 |
August 31 |
20 000 |
125 000 |
September |
9 500 |
14800 |
19 000 |
October |
8 000 |
10 600 |
25 000 |
November |
5 000 |
12 000 |
15 000 |
December |
13 500 |
14 500 |
January |
14 000 |
16 500 |
Total of 12 calendar months |
99000 |
95 400 |
95 500 |
As a result, the tax authority has the right to consider individual entrepreneur, LLC "Gaga" and LLC "Guga" as one taxable person, because in this case, there is a new 461 All the conditions stipulated in the first paragraph of the article. Accordingly, the date of mandatory registration as a VAT payer and the tax obligations for each member of the group are determined by taking into account the total amount of taxable transactions carried out by all three persons - from the August transaction, according to which the total amount of taxable transactions exceeded 100 GEL. Therefore, the individual entrepreneur, LLC "Gaga" and LLC "Guga" will be obliged to register for VAT on August 000, 2024. by operation. The tax authority is obliged to register each member of the group as a VAT payer. In this case, on the operation carried out on August 2024, 20, LLC "Gaga", and on every subsequent taxable operation individual entrepreneur Gaga, LLC "Gaga" and LLC "Guga", will be considered VAT payers.
According to the amendment made in the order, one taxable person is considered Members of a group of persons can be both individuals, enterprises and organizations, as well as associations of persons, which independently participate in legal relations, but do not have the status of a legal entity. In addition, the place of establishment of each of them must be located in the territory of Georgia, or, in the absence of such, their permanent address or place of residence must be in Georgia.
In addition, determining the existence of the conditions defined by the order and, accordingly, identifying the group of persons should be carried out only and only within the framework of the tax audit.