2025 წლის თებერვლის თვის განმავლობაში საქართველოს საგადასახადო კანონმდებლობაში შესული ცვლილებები
Kreston Georgia აგრძელებს საგადასახადო კანონმდებლობაში შესული ცვლილებებისა და სიახლეების მიმოხილვას. ამჯერად გთავაზობთ 2025 წლის თებერვლის თვეში შესული საკანონმდებლო სიახლეების მიმოხილვას.
1.ცვლილებები საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ბრძანებებში
1.1. გარკვეული პირებისთვის შეიცვალა საგადასახადო აღრიცხვის გაუქმების წესი
2. სხვა ცვლილებები
2.1. ცვლილებები საპენსიო შენატანების ადმინისტრირების წესში
2025 წლის 7 თებერვალს გამოქვეყნდა და გამოქვეყნებისთანავე ამოქმედდა ცვლილება „გადასახადების ადმინისტრირების შესახებ“ ფინანსთა მინისტრის N996 ბრძანებაში. ცვლილება ეხება ბრძანების 71-ე მუხლს, რომელიც განსაზღვრავს საგადასახადო ორგანოს მიერ გადასახადის გადამხდელად აღრიცხული პირის საგადასახადო აღრიცხვის გაუქმების წესს.
ცვლილების შედეგად, ბრძანებას დაემატა ახალი მე-131 მუხლი, რის შედეგადაც ცალკე განისაზღვრა (აღარ ვრცელდება ზოგადი წესი) საგადასახადო აღრიცხვის გაუქმებაზე უარის თქმის საფუძვლები საჯარო სამართლის იურიდიული პირისათვის, საბიუჯეტო ორგანიზაციისა და დიპლომატიური და მასთან გათანაბრებული სტატუსის მქონე ორგანიზაციისთვის. კერძოდ კი, აღნიშნულ პირებს საგადასახადო აღრიცხვის გაუქმებაზე უარი შეიძლება ეთქვას, თუ არსებობს ერთ-ერთი შემდეგი გარემოება:
ა) პირის საგადასახადო აღრიცხვის გაუქმება უკვე დაფიქსირებულია გადასახადის გადამხდელთა რეესტრში;
ბ) სრულყოფილად არ არის წარდგენილი ამ მუხლით გათვალისწინებული დოკუმენტები;
გ) საგადასახადო აღრიცხვის გაუქმების მიზნით წარდგენილი დოკუმენტაციით არ დასტურდება გადაწყვეტილების მიმღები პირის შესაბამისი უფლებამოსილება ან/და გადაწყვეტილების მიმღები სუბიექტის გადაწყვეტილებაუნარიანობა;
დ) საგადასახადო აღრიცხვის გაუქმების თაობაზე განცხადება არ არის წარდგენილი უფლებამოსილი პირის მიერ.
აქედან გამომდინარე, ცვლილების შედეგად, საჯარო სამართლის იურიდიული პირისათვის, საბიუჯეტო ორგანიზაციისა და დიპლომატიური და მასთან გათანაბრებული სტატუსის მქონე ორგანიზაციისთვის, საგადასახადო აღრიცხვის გაუქმებაზე უარის თქმის საფუძველს აღარ წარმოადგენს შემდეგი პუნქტები, როგორც ეს ცვლილებამდე არსებული რედაქციით იყო განსაზღვრული:
- პირს გააჩნია საგადასახადო დავალიანება;
- მიმდინარეობს საგადასახადო შემოწმება ან გაგზავნილია შეტყობინება საგადასახადო შემოწმების დანიშვნის შესახებ;
- პირს გააჩნია რეგისტრირებული უძრავ-მოძრავი ქონება;
- პირს რეგისტრაციიდან არ მოუხსნია საკონტროლო-სალარო აპარატი;
- პირს არ განუხორციელებია ჩეკთან გათანაბრებული დოკუმენტის განაშთვა;
- პირს არ განუხორციელებია მატერიალური ფორმის საგადასახადო ანგარიშ-ფაქტურის (მათ შორის, სპეციალური საგადასახადო ანგარიშ-ფაქტურის) განაშთვა;
- პირს საბანკო დაწესებულებაში არ აქვს დახურული ბოლო საბანკო ანგარიში.
შეგახსენებთ, რომ აღნიშნული (კერძოდ, „ბ“-„დ“) ქვეპუნქტებით გათვალისწინებულ შემთხვევაში, გადასახადის გადამხდელს მიეცემა არანაკლებ 15 დღე არსებული ხარვეზის გამოსასწორებლად. ხარვეზის დადგენილ ვადაში გამოუსწორებლობის შემთხვევაში, საგადასახადო ორგანო იღებს გადაწყვეტილებას საგადასახადო აღრიცხვის გაუქმებაზე უარის თქმის შესახებ.
https://matsne.gov.ge/ka/document/view/6406655?publication=0
2.სხვა ცვლილებები
2.2. ცვლილებები საპენსიო შენატანების ადმინისტრირების წესში
2025 წლის 13 თებერვალს გამოქვეყნდა და გამოქვეყნებისთანავე ძალაში შევიდა ცვლილება „საპენსიო შენატანების გადახდის წესების, ინფორმაციის წარდგენის ფორმების, ზედმეტად გადახდილი თანხების ადმინისტრირების, ინდივიდუალურ საპენსიო ანგარიშზე საპენსიო შენატანების, ხარჯის, ნამეტი შემოსავლის, დანაკარგის, სხვა შემოსავლის, ამონაგებისა და ზარალის დარიცხვის შესახებ“ საჯარო სამართლის იურიდიული პირის – საპენსიო სააგენტოს დირექტორის 2019 წლის 30 ივლისის №002 ბრძანებაში.
ცვლილების შედეგად, საპენსიო სააგენტოს ელექტრონულ სისტემაში გენერირდა რამდენიმე ახალი ფუნქციონალი, რომლის შესახებაც წარმოგიდგენთ დეტალურ ინფორმაციას:
შედარების ფუნქციონალი
საპენსიო სააგენტოს ელექტრონულ სისტემაში დაემატა შედარების ფუნქციონალი, რომლის მეშვეობით დამსაქმებელს/თვითდასაქმებულს/არასტანდარტულ დასაქმებულს ეძლევა შესაძლებლობა, გაეცნოს ელექტრონულ სისტემაში არსებული მონაცემების შემოსავლების სამსახურისაგან მიღებულ ინფორმაციასთან შედარების შედეგებს. შედარების ფუნქციონალს ასევე აქვს კომენტარის გრაფა, სადაც დამსაქმებელს/თვითდასაქმებულს/არასტანდარტულ დასაქმებულს შეუძლია მიუთითოს შენიშვნა/ახსნა-განმარტება, თუ იგი არ ეთანხმება შედარების ფუნქციონალში მოცემულ შედარების შედეგებს.
წლიური მაკორექტირებელი დეკლარაცია
იმ შემთხვევაში, თუ დამსაქმებელი/თვითდასაქმებული/არასტანდარტული დასაქმებული ეთანხმება შედარების ფუნქციონალში მოცემულ შედარების შედეგებს, საპენსიო შენატანის დანაკლისით ან ზედმეტად განხორციელების ფაქტის აღმოფხვრის მიზნით, მას ეძლევა შესაძლებლობა, რომ გამოვლენილი სხვაობების გასწორება მოახდინოს წლის ჭრილში ერთიანად, წლიური მაკორექტირებელი დეკლარაციის ინიცირებისა და დახურვის საფუძველზე.
იმ შემთხვევაში, თუ წლიური მაკორექტირებელი დეკლარაცია ითვალისწინებს არაჯეროვანი შესრულების (საპენსიო შენატანის განხორციელების ვალდებულების სრულად ან ნაწილობრივ შეუსრულებლობა) აღმოფხვრას, მისი დახურვისთვის აუცილებელია შესაბამისი ოდენობის საბალანსო თანხის არსებობა. ხოლო იმ შემთხვევაში, თუ წლიური მაკორექტირებელი დეკლარაცია ითვალისწინებს საპენსიო შენატანის ზედმეტად განხორციელების ფაქტის აღმოფხვრას, დეკლარაციის დახურვიდან არაუმეტეს 5 სამუშაო დღის ვადაში:
- დამსაქმებლის/თვითდასაქმებულის/არასტანდარტული დასაქმებულის მიერ ზედმეტად განხორციელებული საპენსიო შენატანი და მასზედ დარიცხული სარგებელი (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) მას დაუბრუნდება საბალანსო თანხის სახით;
- სახელმწიფოს მიერ ზედმეტად განხორციელებული საპენსიო შენატანის თანხა, გადაირიცხება სახაზინო ანგარიშზე, ხოლო მასზე დარიცხული სარგებელი (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) გადაირიცხება ბიუჯეტის ერთიან სახაზინო ანგარიშზე.
წლიურ მაკორექტირებელი დეკლარაციის სისწორეზე პასუხისმგებელია დამსაქმებელი/ არასტანდარტული დასაქმებული/თვითდასაქმებული და ასეთი დეკლარაცია შესაძლოა მონიტორინგის პროცესში გახდეს სააგენტოს მიერ შემოწმების საგანი.
სქემაში მონაწილის სტატუსის გაუქმება
იმ შემთხვევაში, თუ დადასტურდება, რომ დამსაქმებლის მიერ შეცდომით მოხდა ისეთი დასაქმებულის დაგროვებით საპენსიო სქემაში გაწევრიანება, რომელზეც არ ვრცელდება დაგროვებითი პენსიის შესახებ საქართველოს კანონი, სააგენტო უფლებამოსილია, ასეთ მონაწილეს, მისი დამსაქმებლის/მონაწილის მომართვის გარეშე, გაუუქმოს სქემაში მონაწილეობის სტატუსი. ასეთ შემთხვევაში, სააგენტო ვალდებულია სტატუსის გაუქმებიდან არაუგვიანეს 5 სამუშაო დღის ვადაში:
- დამსაქმებლის მიერ ასეთი მონაწილის სასარგებლოდ, სახელით და ხარჯით განხორციელებული საპენსიო შენატანი და მასზე დარიცხული სარგებელი (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) გადარიცხოს ელექტრონულ სისტემაში დაფიქსირებულ დამსაქმებლის საბანკო ანგარიშზე ან დამსაქმებლის მიერ დამატებით ელექტრონული სისტემის მეშვეობით წარდგენილ მის სხვა საბანკო ანგარიშზე;
- სახელმწიფოს მიერ ასეთი მონაწილის სასარგებლოდ განხორციელებულ საპენსიო შენატანის თანხა გადარიცხოს სახაზინო ანგარიშზე, ხოლო მასზედ დარიცხული სარგებელი (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) – ბიუჯეტის ერთიან სახაზინო ანგარიშზე;
- სტატუსის გაუქმებისა და ამ პუნქტის შესაბამისად საპენსიო შენატანების და მათზე დარიცხული სარგებლის (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) დაბრუნების თაობაზე ელექტრონული სისტემის მეშვეობით აცნობოს დამსაქმებელს და მონაწილეს.

During the month of February 2025 Amendments to the tax legislation of Georgia
Kreston Georgia continues to review tax law changes and updates. This time, we offer an overview of the legislative news introduced in the month of February 2025.
1.1 The rules for canceling tax registration have changed for certain individuals.
2. Other changes
2.1 Changes to the Rules for the Administration of Pension Contributions
1.1. The rules for canceling tax registration for certain individuals have changed.
On February 2025, 7, an amendment to the Order of the Minister of Finance N996 “On Tax Administration” was published and entered into force immediately upon publication. The amendment concerns Article 7 of the Order.1Article 11, which determines the procedure for canceling the tax registration of a person registered as a taxpayer by the tax authority.
As a result of the change, a new 13th paragraph was added to the order.1 Article, as a result of which the grounds for refusing to cancel tax registration were separately determined (the general rule no longer applies) for a legal entity under public law, a budgetary organization, and an organization with diplomatic and equivalent status. In particular, the aforementioned entities may be refused to cancel tax registration if one of the following circumstances exists:
a) the cancellation of the person's tax registration has already been recorded in the taxpayer register;
b) the documents provided for in this Article have not been submitted in full;
c) The documentation submitted for the purpose of canceling tax registration does not confirm the relevant authority of the decision-making person and/or the decision-making capacity of the decision-making entity;
d) An application for cancellation of tax registration has not been submitted by an authorized person.
Therefore, as a result of the amendment, the following points are no longer grounds for refusing to cancel tax registration for a legal entity under public law, a budgetary organization, and an organization with diplomatic and equivalent status, as defined in the wording prior to the amendment:
- The person has tax debts;
- A tax audit is underway or a notification has been sent about the appointment of a tax audit;
- The person has registered real estate and movable property;
- The person has not removed the cash register from the register;
- The person has not executed the opening of a document equivalent to a check;
- The person has not issued a physical tax invoice (including a special tax invoice);
- The person does not have a closed last bank account at a banking institution.
Please note that in the cases provided for in the above (in particular, subparagraphs "b"-"d"), the taxpayer will be given at least 15 days to correct the existing deficiency. If the deficiency is not corrected within the established period, the tax authority will make a decision to refuse to cancel the tax registration.
https://matsne.gov.ge/ka/document/view/6406655?publication=0
2.2. Changes in the rules for administering pension contributions
It was published on February 2025, 13, and the amendment entered into force immediately after publication "On the rules for paying pension contributions, forms for submitting information, administration of overpaid amounts, accrual of pension contributions to an individual pension account, expenses, excess income, losses, other income, profits and losses" In the order No. 2019 of the Director of the Pension Agency, a legal entity under public law, dated July 30, 002.
As a result of the change, Several new functionalities have been generated in the Pension Agency's electronic system, about which we present detailed information:
Comparison functionality
A comparison functionality has been added to the Pension Agency's electronic system, through which the employer/self-employed/non-standard employee is given the opportunity to review the results of comparing the data in the electronic system with the information received from the Revenue Service. The comparison functionality also has a comment box, where the employer/self-employed/non-standard employee can indicate a note/explanation if he/she does not agree with the comparison results provided in the comparison functionality.
Annual corrective declaration
In case the employer/self-employed/non-standard employee agrees with the comparison results provided in the comparison functionality, in order to eliminate the fact of under- or over-implementation of pension contributions, he/she is given the opportunity to correct the identified differences in a lump sum for the year, based on the initiation and closing of the annual corrective declaration.
In case the annual corrective declaration provides for the elimination of inadequate performance (full or partial failure to fulfill the obligation to make pension contributions), the existence of the corresponding balance sheet amount is necessary for its closure. In case the annual corrective declaration provides for the elimination of the fact of overpayment of pension contributions, within no more than 5 working days from the closing of the declaration:
- The employer/self-employed/non-standard employee will be refunded the excess pension contribution and accrued benefits (if any) made by the employer/self-employed/non-standard employee in the form of a balance amount;
- The amount of pension contributions made in excess by the state will be transferred to the treasury account, and the interest accrued on it (if any) will be transferred to the unified treasury account of the budget.
The employer/non-standard employee/self-employed person is responsible for the accuracy of the annual corrective declaration, and such declaration may be subject to verification by the Agency during the monitoring process.
Cancellation of participant status in the scheme
In the event that it is confirmed that an employer has mistakenly enrolled an employee in a funded pension scheme that is not covered by the Georgian Law on Funded Pensions, the Agency is authorized to revoke the status of such participant in the scheme without the employer/participant applying. In such a case, the Agency is obliged, no later than 5 working days after the status is revoked:
- Transfer the pension contribution made by the employer in favor, on behalf and at the expense of such a participant and the accrued benefits (if any) to the employer's bank account recorded in the electronic system or to another bank account additionally submitted by the employer through the electronic system;
- Transfer the amount of pension contributions made by the state in favor of such a participant to the treasury account, and the accrued interest (if any) to the unified treasury account of the budget;
- Notify the employer and the participant through the electronic system about the cancellation of the status and the return of pension contributions and accrued benefits (if any) in accordance with this paragraph.