2025 წლის მარტის თვის განმავლობაში საქართველოს საგადასახადო კანონმდებლობაში შესული ცვლილებები
Kreston Georgia აგრძელებს საგადასახადო კანონმდებლობაში შესული ცვლილებებისა და სიახლეების მიმოხილვას. ამჯერად გთავაზობთ 2025 წლის მარტის თვეში შესული საკანონმდებლო სიახლეების მიმოხილვას.
1.1. ცვლილება დღგ-ის გადამხდელად რეგისტრაციის წესში
1.2. ცვლილება წინასწარი გადაწყვეტილების მოთხოვნის ფორმაში
2.1. ცვლილება საგადასახადო ანგარიშ-ფაქტურის გამოყენების სპეციალური წესში
2025 წლის 19 მარტს გამოქვეყნდა საქართველოს ფინანსთა მინისტრის N66 ბრძანება, რის საფუძველზეც ცვლილება შევიდა „გადასახადების ადმინისტრირების შესახებ“ ფინანსთა მინისტრის N996 ბრძანებით დამტკიცებულ ინსტრუქციაში.
ცვლილების შედეგად, ახალი რედაქციით ჩამოყალიბდა ინსტრუქციის №III-01 დანართი (იხ. ქვემოთ), რომელიც წარმოადგენს განცხადების ფორმას _ „დღგ-ის გადამხდელად რეგისტრაციის შესახებ“. კერძოდ კი, განცხადების ფორმას დაემატა ახალი გრაფა, რომელიც ივსება დღგ-ის გადამხდელად რეგისტრაციის დაგვიანების შემთხვევაში.
ახალ გრაფაში აისახება ინფორმაცია დღგ-ის გადამხდელად სავალდებულო რეგისტრაციის დაგვიანების შემთხვევაში, სავალდებულოდ რეგისტრაციის თარიღიდან განცხადებით მომართვის თვის საანგარიშო პერიოდამდე რეგისტრაციის გარეშე განხორციელებული დღგ-ით დასაბეგრი ოპერაციების (გარდა იმ გათავისუფლებული ოპერაციებისა, რომელიც არ იბეგრება დღგ-ით) თანხის და საანგარიშო პერიოდის/პერიოდების შესახებ.
ცვლილება ამოქმედდა გამოქვეყნებისთანავე, ანუ 2025 წლის 19 მარტიდან.
№III-01 დანართი
* დანართის ეს ნაწილი ივსება სავალდებულო წესით დღგ-ის გადამხდელად რეგისტრაციის შემთხვევაში
დღგ-ის გადამხდელად  რეგისტრაციის თარიღი
(რიცხვი, თვე, წელი)
—————/——————/——————
დღგ-ის გადამხდელად სავალდებულო რეგისტრაციის დაგვიანების შემთხვევაში, განცხადებით მომართვის თვეში რეგისტრაციის გარეშე განხორციელებული დღგ-ით დასაბეგრი ოპერაციების (გარდა იმ  გათავისუფლებული ოპერაციებისა, რომელიც არ იბეგრება დღგ-ით) თანხა
———- ლარი
დღგ-ის გადამხდელად სავალდებულო რეგისტრაციის დაგვიანების შემთხვევაში, სავალდებულოდ რეგისტრაციის თარიღიდან განცხადებით მომართვის თვის საანგარიშო პერიოდამდე რეგისტრაციის გარეშე განხორციელებული დღგ-ით დასაბეგრი ოპერაციების (გარდა იმ  გათავისუფლებული ოპერაციებისა, რომელიც არ იბეგრება დღგ-ით) თანხა საანგარიშო პერიოდი/პერიოდები ———- ლარი
https://matsne.gov.ge/ka/document/view/6446771?publication=0
2025 წლის 26 მარტს გამოქვეყნდა საქართველოს ფინანსთა მინისტრის N77 ბრძანება, რის საფუძველზეც ცვლილება შევიდა „გადასახადების ადმინისტრირების შესახებ“ ფინანსთა მინისტრის N996 ბრძანებით დამტკიცებულ ინსტრუქციაში.
ცვლილების შედეგად, ახალი რედაქციით ჩამოყალიბდა ინსტრუქციის №I-15 და №I-151 დანართები. დანართი №I-15 წარმოადგენს დაინტერესებული პირის მოთხოვნის ფორმას წინასწარი გადაწყვეტილების გამოცემის თაობაზე, ხოლო დანართი №I-151  განსაზღვრავს მოთხოვნის შევსების წესს.
განხორციელებული ცვლილება არის ტექნიკური ხასიათის, რის საფუძველზეც დაიხვეწა და გამარტივდა წინასწარი გადაწყვეტილების მიღების თაობაზე მოთხოვნის ფორმა, რაც უზრუნველყოფს პრაქტიკაში გამოვლენილი პრობლემური საკითხების აღმოფხვრას.
კერძოდ კი, მოცემული ცვლილება უზრუნველყოფს №I-151 დანართის საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 47-ე მუხლში _ „წინასწარი გადაწყვეტილება“ განხორციელებულ ცვლილებასთან (2020 წლის 14 ივლისის №6817-რს საქართველოს კანონი) შესაბამისობაში მოყვანას, რომლითაც გაფართოვდა ის საკითხები, რომელზეც შესაძლებელია წინასწარი გადაწყვეტილების გამოცემა.
აქვე შეგახსენებთ, რომ სსკ-ის ზემოხსენებული 47-ე მუხლის მიხედვით, შემოსავლების სამსახური პირის მიმართვის საფუძველზე უფლებამოსილია გამოსცეს წინასწარი გადაწყვეტილება განსახორციელებელი ან განხორციელებული ოპერაციის მიხედვით:
ა) ამ კოდექსით და საქართველოს საბაჟო კოდექსით გათვალისწინებული ანგარიშგების წესების ან/და შესასრულებელი საგადასახადო/საბაჟო ვალდებულებების თაობაზე;
ბ) იმ მოსაკრებელთან დაკავშირებული ანგარიშგების წესების ან/და შესასრულებელი ვალდებულებების თაობაზე, რომლის ადმინისტრირებასაც საგადასახადო ორგანო ახორციელებს.
ცვლილება ამოქმედდა გამოქვეყნებისთანავე, ანუ 2025 წლის 26 მარტიდან.
https://matsne.gov.ge/document/view/6451886?publication=0
2.ცვლილებები შემოსავლების სამსახურის უფროსის ბრძანებებში
2.1.ცვლილება საგადასახადო ანგარიშ-ფაქტურის გამოყენების სპეციალური წესში
2025 წლის 21 მარტს გამოქვეყნდა სსიპ შემოსავლების სამსახურის უფროსის N23615 და N4989 ბრძანებები, რის საფუძველზეც ცვლილებები შევიდა „ცალკეულ შემთხვევებში გადასახადის გადამხდელისათვის საგადასახადო ანგარიშფაქტურის, საგადასახადო დოკუმენტის გამოწერის/დადასტურების და სასაქონლო ზედნადების გამოწერის გადამხდელის მიერ გამოწერილი ელექტრონული საგადასახადო ანგარიშ-ფაქტურის გამოყენების სპეციალური წესის განსაზღვრის შესახებ“ შემოსავლების სამსახურის უფროსის N3751 ბრძანებით დამტკიცებულ ინსტრუქციაში.
N23615 ბრძანებით შესული ცვლილება – ახალი რედაქციით ჩამოყალიბდა ინსტრუქციის მე-2 მუხლის 1-ლი პუნქტის „გ“ ქვეპუნქტი. აღნიშნული პუნქტის მიხედვით, არაკვალიფიციური დღგ-ის გადამხდელის სტატუსის მინიჭების ერთ-ერთი საფუძველია თუ დღგ-ის გადამხდელად რეგისტრირებულ პირს, შემოსავლების სამსახურში არსებული ინფორმაციის მიხედვით, არ უფიქსირდება მოქმედი საბანკო ანგარიშის ნომერი. ცვლილების საფუძველზე კი დაზუსტა, რომ ამ მუხლის მიზნებისთვის საბანკო ანგარიშის ნომერად არ ჩაითვლება სახაზინო სამსახურში არსებული ხაზინის ერთიანი ანგარიშის ნომერი და ამ უკანასკნელის არსებობის შემთხვევაშიც პირს შესაძლოა მიენიჭოს არაკვალიფიციური დღგ-ის გადამხდელის სტატუსი.
ეს ცვლილება ამოქმედდა ხელმოწერისთანავე, ანუ 2024 წლის 5 ნოემბრიდან.
N4989 ბრძანებით შესული ცვლილება – ახალი რედაქციით ჩამოყალიბდა ინსტრუქციის 1-ლი მუხლის მე-2 პუნქტი და იგი შესაბამისობაში მოვიდა ფინანასთა მინისტრის N996 ბრძანებაში 2025 წლის 27 იანვარს შესულ ცვლილებასთან. კერძოდ, კი ჩაიწერა, რომ არაკვალიფიციური დღგ-ის გადამხდელის სტატუსის მქონეა ის პირი, რომელსაც მათ შორის შეჩერებული აქვს საბაჟო დეკლარაციის გამოყენების უფლებაც დღგ-ის ჩათვლის მიღების მიზნით. შესაბამისად აღნიშნული ცვლილება არის ტექნიკური ხასიათის.

During the month of March 2025 Amendments to the tax legislation of Georgia
Kreston Georgia continues to review tax law changes and updates. This time we offer an overview of the legislative news introduced in the month of March 2025.
1.1. Change in the VAT registration rules
1.2. Amendment to the preliminary ruling request form
2.1. Amendment to the special rule for the use of tax invoices
1.1. Change in the rules for registering as a VAT payer
On March 2025, 19, Order No. 66 of the Minister of Finance of Georgia was published, based on which an amendment was made to the Instruction "On Tax Administration" approved by Order No. 996 of the Minister of Finance.
As a result of the change, The new edition of the Annex to the Instruction No. III-01 was established. (See below), which is an application form “On registration as a VAT payer”. In particular, a new column has been added to the application form, which is filled in in case of delay in registration as a VAT payer.
The new column reflects information on the amount and reporting period(s) of VAT taxable transactions carried out without registration (except for exempt transactions that are not subject to VAT) from the date of mandatory registration to the reporting period of the month in which the application is submitted, in case of a delay in mandatory registration as a VAT payer.
The change took effect immediately upon publication, i.e. from March 2025, 19.
Annex No. III-01
* This part of the appendix is ​​mandatory in case of VAT registration.
VAT registration date
(Day, month, year)
—————/——————/——————
In case of delay in mandatory VAT registration, the amount of VAT taxable transactions (except for exempt transactions that are not subject to VAT) carried out without registration in the month of filing the application
———- Gel
In case of delay in mandatory registration as a VAT payer, the amount of VAT taxable transactions (except for exempt transactions that are not subject to VAT) carried out without registration from the date of mandatory registration until the reporting period of the month in which the application is submitted Reporting period/periods ———- Gel
https://matsne.gov.ge/ka/document/view/6446771?publication=0
On March 2025, 26, Order No. 77 of the Minister of Finance of Georgia was published, based on which an amendment was made to the Instruction "On Tax Administration" approved by Order No. 996 of the Minister of Finance.
As a result of the change, The new edition of Instructions No. I-15 and No. I-15 was established.1 Attachments. Appendix No. I-15 is a form for an interested party's request for a preliminary ruling, and Appendix No. I-151  Specifies the method for filling out the request.
The change made is of a technical nature, based on which the form of the request for a preliminary decision has been refined and simplified, which ensures the elimination of problematic issues identified in practice.
In particular, this amendment provides for the provision of No. I-151 Bringing the Appendix into line with the amendments made to Article 47 of the Tax Code of Georgia - “Preliminary Ruling” (Law of Georgia No. 2020 of July 14, 6817), which expanded the issues on which a preliminary ruling may be issued.
We would like to remind you that according to the aforementioned Article 47 of the Civil Code, the Revenue Service, upon the application of a person, is authorized to issue a preliminary decision based on the operation to be carried out or carried out:
a) regarding the reporting rules and/or tax/customs obligations to be fulfilled, as provided for by this Code and the Customs Code of Georgia;
b) Regarding the reporting rules and/or obligations to be fulfilled related to the tax administered by the tax authority.
The change took effect immediately upon publication, i.e. from March 2025, 26.
https://matsne.gov.ge/document/view/6451886?publication=0
2.1. Change in the special rule for the use of tax invoices
On March 2025, 21, Orders N23615 and N4989 of the Head of the LEPL Revenue Service were published, based on which amendments were made to the Instruction "On Determining the Special Rule for the Use of Electronic Tax Invoices Issued by the Payer for the Issuance/Confirmation of Tax Invoices, Tax Documents and Commodity Bills in Separate Cases" approved by Order N3751 of the Head of the Revenue Service.
Amendment introduced by Order No. N23615 – Subparagraph “c” of paragraph 2 of Article 1 of the Instruction was reworded. According to the mentioned paragraph, one of the grounds for granting the status of a non-qualified VAT payer is if a person registered as a VAT payer, according to the information available at the Revenue Service, does not have a valid bank account number. Based on the amendment, it was clarified that for the purposes of this article, a bank account number The unified treasury account number in the Treasury Service will not be considered. And even in the case of the latter, the person may be granted the status of a non-qualified VAT payer.
This amendment entered into force immediately upon signing, i.e. from November 2024, 5.
Amendments introduced by Order No. 4989 – Paragraph 1 of Article 2 of the Instruction was reworded and brought into line with the amendments introduced by Order No. 996 of the Minister of Finance on January 2025, 27. In particular, it was noted that a person who has the status of a non-qualified VAT payer is a person who, among other things, has suspended the right to use a customs declaration for the purpose of receiving VAT deductions. Accordingly, the aforementioned amendment is of a technical nature.