2026 წლის თებერვლის თვის განმავლობაში საქართველოს საგადასახადო კანონმდებლობაში შესული ცვლილებები
Kreston Georgia აგრძელებს საგადასახადო კანონმდებლობაში შესული ცვლილებებისა და სიახლეების მიმოხილვას. ამჯერად გთავაზობთ 2026 წლის თებერვლის თვეში შესული საკანონმდებლო სიახლეების მიმოხილვას.
1. ცვლილებები საქართველოს ფინანსთა მინისტრისა და შემოსავლების სამსახურის უფროსის ბრძანებებში
1.1. ცვლილება აქციზური მარკით ნიშანდებული აქციზური ნაწარმის ჩამოწერის წესში
1.2. ცვლილებები სპეციალური დაბეგვრის რეჟიმებთან (მიკრო, მცირე, ფიქსირებული) დაკავშირებით
1.3. ცვლილება საერთაშორისო კონტროლირებული ოპერაციების შესახებ ინფორმაციის წარდგენის წესში
1.4. გადახდის წყაროსთან დაკავებული გადასახადის პირისთვის დაბრუნების წესი
1.5. დღგ-ის სავალდებულო რეგისტრაციის ვალდებულების დარღვევისას ჯარიმისგან გათავისუფლების ვადების გაფართოება
2026 წლის 5 თებერვალს გამოქვეყნდა საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ბრძანებები N33 და N34, რის საფუძველზეც ცვლილებები შევიდა „გადასახადების ადმინისტრირების შესახებ“ ფინანსთა მინისტრის N996 ბრძანებით დამტკიცებულ ინსტრუქციაში და ასევე, „მიმდინარე კონტროლის პროცედურების ჩატარების, სასაქონლო-მატერიალურ ფასეულობათა ჩამოწერის, აღიარებული საგადასახადო დავალიანების დაფარვის, საგადასახადო დავალიანების გადახდევინების უზრუნველყოფის ღონისძიებების განხორციელების, სამართალდარღვევათა საქმისწარმოების წესის დამტკიცების თაობაზე“ ფინანსთა მინისტრის N994 ბრძანებით დამტკიცებულ ინსტრუქციაში. განხორციელებული ცვლილება ეხება აქციზური მარკით ნიშანდებული აქციზური ნაწარმის ჩამოწერას.
კერძოდ, ცვლილების შედეგად, N994 ბრძანებით დამტკიცებული ინსტრუქციის 32-ე მუხლს, რომელიც ადგენს სასაქონლო-მატერიალური ფასეულობების ჩამოწერის პროცედურას, დაემატა შემდეგი შინაარსის მე-6 და მე-7 პუნქტები:
„6. მწარმოებლის მიერ საქართველოში წარმოებული აქციზური მარკით ნიშანდებული აქციზური ნაწარმის ჩამოწერა ხორციელდება ადგილზე გასვლით და სრულდება სრული განადგურებით.
- ამ მუხლის მე-6 პუნქტით გათვალისწინებულ შემთხვევაში მწარმოებლის მიერ აქციზური მარკით ნიშანდებული, საქართველოში წარმოებული აქციზური ნაწარმის ჩამოწერისას, საგადასახადო ორგანოს უფლებამოსილი პირის მიერ ადგილზე გასვლით დათვალიერებას ექვემდებარება ამ წესის დანართ №24-ში მითითებული აქციზური ნაწარმის საერთო რაოდენობის არანაკლებ 2% შერჩევით. შერჩევა ხორციელდება უდიდესი შეფუთვის აქციზური ნაწარმის ყუთის, ხოლო თითოეული ყუთიდან – აქციზური ნაწარმის არანაკლებ 2% ოდენობის უმცირესი შეფუთვის მიხედვით.“
აღნიშნული ცვლილებიდან გამომდინარე, შესაბამისი კორექტირებები განხორციელდება „სასაქონლო-მატერიალური ფასეულობების ჩამოწერის დოკუმენტში“ (დანართი №24) და განცხადებაში „სასაქონლო-მატერიალური ფასეულობების ჩამოწერის დადასტურების შესახებ“ (დანართი №23).
გარდა ამისა, ცვლილება შეეხო N996 ბრძანებით დამტკიცებულ ინსტრუქციას, კერძოდ ინსტრუქციის 812 მუხლს, რომელიც განსაზღვრავს შერჩეული პირის მიერ აქციზური საქონლის სავალდებულო ნიშანდების/არააქციზური საქონლის სავალდებულო მარკირების განხორციელებისას მეწარმე სუბიექტებისა და შერჩეული პირის უფლება-მოვალეობებს, დაემატა 51 პუნქტი, ხოლო ინსტრუქციის 112-ე მუხლს – „გარდამავალი დებულებები“, დაემატა 191 პუნქტი, რომელთა მიხედვითაც, მწარმოებლის მიერ აქციზური მარკით ნიშანდებული, საქართველოში წარმოებული აქციზური ნაწარმის ჩამოწერისას, აქციზური მარკები ითვლება უტილიზებულად და არ ექვემდებარება აქციზით დაბეგვრას. ხოლო 2025 წლის პირველი იანვრიდან 2025 წლის პირველ აგვისტომდე, სრული განადგურების ფორმით ჩამოწერილ, საქართველოში წარმოებულ აქციზურ ნაწარმზე, მწარმოებლის მიერ ნიშანდებული აქციზური მარკები, მწარმოებლის მიერ შემოსავლების სამსახურისათვის წარდგენილ განცხადებაში მითითებული სერიული ნომრებით/სერიული ნომრების დიაპაზონით, ითვლება უტილიზებულად და არ ექვემდებარება აქციზით დაბეგვრას.
ცვლილება ამოქმედდა გამოქვეყნებისთანავე, ანუ 2026 წლის 5 თებერვლიდან.
https://matsne.gov.ge/document/view/6777909?publication=0
https://matsne.gov.ge/document/view/6777928?publication=0
2026 წლის 6 თებერვალს გამოქვეყნდა საქართველოს ფინანსთა მინისტრის N38 ბრძანება, რის საფუძველზეც ცვლილება შევიდა „სპეციალური დაბეგვრის რეჟიმების გამოყენების შესახებ“ ფინანსთა მინისტრის N999 ბრძანებით დამტკიცებულ ინსტრუქციაში. ცვლილება შეეხო, როგორც მიკრო და მცირე ბიზნესის სტატუსი მქონე პირებს, ასევე ფიქსირებული გადასახადის გადამხდელის სტატუსის მქონე პირებს. წარმოგიდგენთ თითოეულ ცვლილებას დეტალურად:
- ცვლილებამდე არსებული რეგულაციით, თუ მიკრო ბიზნესის სტატუსის მქონე ფიზიკური პირის ჯამური ერთობლივი შემოსავალი გადააჭარბებდა 30’000 ლარს ან იგი დაიწყებდა დაქირავებული პირის შრომის გამოყენებას, მას უფლება ქონდა ამ მომენტის დადგომიდან 15 დღის ვადაში საგადასახადო ორგანოსთვის მიემართა მცირე ბიზნესის სტატუსის მიღების მიზნით და ასეთ შემთხვევაში, მის მიერ მცირე ბიზნესის სტატუსის მინიჭებამდე პერიოდში მიღებული შემოსავალი ექვემდებარება დაბეგვრას მიკრო ბიზნესისთვის დადგენილი წესის შესაბამისად. ხოლო, აღნიშნული 15 დღიანი ვადის დარღვევის და შესაბამისად, ამ უფლების არგამოყენების შემთხვევაში მას ავტომატურად უუქმდებოდა მიკრო ბიზნესის სტატუსი და მის მიერ საანგარიშო წლის განმავლობაში მიღებული შემოსავალი ექვემდებარებოდა საშემოსავლო გადასახადით დაბეგვრას საერთო წესით.
ცვლილების შედეგად, თუნდაც ზემოხსენებული 15 დღიანი ვადის დარღვევის შემთხვევაშიც, ფიზიკურ პირს რჩება შესაძლებლობა, რომ მიმართოს საგადასახადო ორგანოს მცირე ბიზნესის სტატუსის მიღების მიზნით და კალენდარული წლის მთლიანი შემოსავალი არ დაიბეგროს საშემოსავლო გადასახადით დაბეგვრას საერთო წესით. კერძოდ, თუ მიმდინარე საგადასახადო წელს მიკრობიზნესის სტატუსის მქონე ფიზიკური პირის ჯამური ერთობლივი შემოსავალი (აღნიშნული არ ეხება საქართველოს მთავრობის N415 დადგენილებით განსაზღვრული საქმიანობის სახეების მიხედვით მიღებულ შემოსავალს ან განსაზღვრული შემოსავლის სახეებს, რომელიც არ გაითვალისწინება აღნიშნული ზღვრის გაანგარიშებისას):
ა) გადააჭარბებს 30 000 ლარს ან იგი დაიწყებს დაქირავებული პირის შრომის გამოყენებას და ამ მომენტის დადგომიდან 15 დღის ვადაში საგადასახადო ორგანოს მიმართავს მცირე ბიზნესის სტატუსის მიღების მიზნით, ფიზიკურ პირს გაუუქმდება მიკრობიზნესის სტატუსი და მიენიჭება მცირე ბიზნესის სტატუსი გადაჭარბების დღიდან ან დაქირავებული პირის შრომის გამოყენების დაწყების დღიდან და მის მიერ მცირე ბიზნესის სტატუსის მინიჭებამდე პერიოდში მიღებული შემოსავალი დაექვემდებარება დაბეგვრას მიკრობიზნესისთვის დადგენილი წესის შესაბამისად;
ბ) გადააჭარბებს 30 000 ლარს ან იგი დაიწყებს დაქირავებული პირის შრომის გამოყენებას და ამ მომენტის დადგომიდან 15 დღის ვადის გასვლის შემდეგ საგადასახადო ორგანოს მიმართავს მცირე ბიზნესის სტატუსის მიღების მიზნით, ფიზიკურ პირს მიენიჭება მცირე ბიზნესის სტატუსი მიმართვის დღიდან და მის მიერ მიმდინარე წლის დასაწყისიდან მცირე ბიზნესის სტატუსის მინიჭებამდე პერიოდში მიღებული შემოსავალი დაექვემდებარება საშემოსავლო გადასახადით დაბეგვრას საერთო წესით;
გ) არ გადააჭარბებს 30 000 ლარს და საგადასახადო ორგანოს მიმართავს მცირე ბიზნესის სტატუსის მიღების მიზნით, ფიზიკურ პირს მიენიჭება მცირე ბიზნესის სტატუსი მიმართვის დღიდან და მის მიერ მცირე ბიზნესის სტატუსის მინიჭებამდე პერიოდში მიღებული შემოსავალი დაექვემდებარება დაბეგვრას მიკრობიზნესისთვის დადგენილი წესის შესაბამისად.
- დაზუსტდა, რომ მიკრობიზნესის სტატუსის მქონე ფიზიკური პირი ვალდებულია საგადასახადო დოკუმენტების შენახვა უზრუნველყოს 3 წლის ვადით, ნაცვლად 6 წლისა, როგორც ეს ინსტრუქციის ცვლილებამდე არსებული რედაქციით იყო განსაზღვრული. ეს ვადა აითვლება იმ საგადასახადო პერიოდის კალენდარული წლის დასრულებიდან, რომლის საგადასახადო ვალდებულების დადგენისთვისაც იგი არის აუცილებელი.
- ცვლილების შედეგად, მცირე ბიზნესის სტატუსი პირს მიენიჭება საგადასახადო ორგანოსთვის მცირე ბიზნესის სტატუსის მინიჭების თაობაზე განცხადებით მიმართვის დღიდან, ნაცვლად განცხადებით მიმართვის თვის მომდევნო თვის პირველი რიცხვიდან, როგორც ეს ინსტრუქციის ცვლილებამდე არსებული რედაქციით იყო განსაზღვრული. შესაბამისად, პირი მცირე ბიზნესის სტატუსის მქონედ ითვლება განცხადებით მიმართვის თარიღიდან.
მცირე ბიზნესის სტატუსის გაუქმების წესი კი, როდესაც პირი ამ მოთხოვნით თავად მიმართავს საგადასახადო ორგანოს კალენდარული წლის დასრულებამდე, რჩება უცვლელი და სტატუსი გაუქმებულად მიიჩნევა საგადასახადო ორგანოსთვის მიმართვის თვის მომდევნო თვის პირველი რიცხვიდან.
- ცვლილების შედეგად ასევე დაზუსტდა, რომ მეწარმე ფიზიკურ პირს, რომელსაც გაუუქმდა მცირე ბიზნესის სტატუსი, უფლება აქვს სტატუსის ხელახალი მინიჭების მოთხოვნით მიმართოს საგადასახადო ორგანოს სტატუსის გაუქმების წლის მომდევნო საგადასახადო წლიდან და კვლავ მიიღოს სტატუსი.
- ცვლილების შედეგად, ინსტრუქციაში ჩაიწერა, რომ თუ მცირე ბიზნესის სტატუსის მქონე პირი არ წარადგენს „მცირე ბიზნესის სტატუსის მქონე ფიზიკური პირის საშემოსავლო გადასახადის ყოველთვიურ დეკლარაციას“, არ ითვლება, რომ მან წარადგინა დეკლარაცია, რომლის საფუძველზე გადასახდელად დასარიცხი გადასახადის თანხა ნულის ტოლია (ე.წ. ნულოვანი დეკლარაცია).
- თუკი ფიქსირებული გადასახადის გადამხდელის სტატუსი უნდა მიენიჭოს ფიზიკურ პირს, სხვა მოთხოვნების დაკმაყოფილებასთან ერთად, სავალდებულო გახდა, რომ ფიზიკური პირი იყოს რეგისტრირებული ინდივიდუალურ მეწარმედ. ამასთან, თუკი პირს გაუუქმდა ინდივიდუალურ მეწარმედ რეგისტრაცია, მას ასევე გაუუქმდება ფიქსირებული გადასახადის გადამხდელის სტატუსი.
- ცვლილების შედეგად დაზუსტდა, რომ მიკრო და მცირე ბიზნესის სტატუსი, ასევე ფიქსირებული გადასახადის გადამხდელის სტატუსი უქმდება ფიზიკური პირის გარდაცვალების შემთხვევაში.
ცვლილება ამოქმედდება გამოქვეყნებიდან 30-ე დღეს, ანუ 2026 წლის 8 მარტიდან.
https://matsne.gov.ge/document/view/6780342?publication=0
2026 წლის 25 თებერვალს გამოქვეყნდა საქართველოს ფინანსთა მინისტრის N52 ბრძანება, რის საფუძველზეც ცვლილება შევიდა „გადასახადების ადმინისტრირების შესახებ“ ფინანსთა მინისტრის N996 ბრძანებით დამტკიცებულ ინსტრუქციაში. ცვლილების შედეგად ინსტრუქციის მე-401 მუხლს – „მოგების გადასახადის ყოველთვიური დეკლარაციის შევსება“ დაემატა ახალი მე-10 პუნქტი, ხოლო 41-ე მუხლს – „მოგების გადასახადის დეკლარაციის შევსება“ დაემატა ახალი მე-20 პუნქტი.
განხორციელებული ცვლილება ეხება იმ კომპანიებს, რომლებიც ოპერაციებს ახორციელებენ უცხოელ პარტნიორებთან (ურთიერთდამოკიდებულ პირებთან ან/და შეღავათიანი დაბეგვრის მქონე ქვეყნის რეზიდენტებთან). ცვლილების მთავარი მიზანია საერთაშორისო კონტროლირებული ოპერაციების უფრო მკაცრი და სისტემური მონიტორინგი.
კერძოდ კი, ცვლილების საფუძველზე, მარტის თვის საანგარიშო პერიოდის მიხედვით წარსადგენ მოგების გადასახადის ყოველთვიურ დეკლარაციაში და ასევე ყოველწლიურ მოგების გადასახადის დეკლარაციაში (რომლის წარდგენის სავადო თარიღი არის საანგარიშო წლის მომდევნო წლის 1 აპრილამდე და წარადგენენ ის პირები, რომლებიც არ არიან გადასულები მოგების გადასახადის ე.წ. ესტონურ მოდელზე) სავალდებულო გახდა კიდევ ერთი ახალი დანართის შევსება, რომელშიც აისახება ინფორმაცია საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 126-129¹ მუხლებით გათვალისწინებული საერთაშორისო კონტროლირებული ოპერაციების შესახებ.
აღნიშნული დანართი ივსება, თუ:
- ყოველთვიური მოგების გადასახადის დეკლარაციის შემთხვევაში – პირის მიერ წინა კალენდარული წლის განმავლობაში;
- ყოველწლიური მოგების გადასახადის დეკლარაციის შემთხვევაში – კალენდარული წლის განმავლობაში.
პირის მიერ განხორციელებული საერთაშორისო კონტროლირებული ოპერაციების ჯამური მოცულობა (თანხა) აღემატება 500 000 ლარს. ამასთან, აღნიშნული ოპერაციების ჯამურ მოცულობაში ასევე გაითვალისწინება უსასყიდლოდ გაწეული კონტროლირებული ოპერაციების საბაზრო ღირებულება და არსებული კრედიტორული ან/და დებიტორული დავალიანების მოცულობა.
ასე მაგალითად,
ფაქტობრივი გარემოებები:
2020 წელს საქართველოს რეზიდენტ შპს „A“-სა და შვეიცარიის კონფედერაციის რეზიდენტ საწარმო „B“-ს შორის გაფორმდა საკრედიტო ხაზის ხელშეკრულება 2 000 000 აშშ დოლარზე. „B“ არის შპს „A“-ს 52%-იანი წილის მფლობელი. 2020, 2022, 2023 და 2024 წლებში საკრედიტო ხაზის ხელშეკრულების საფუძველზე გაფორმებულია 8 სესხის ხელშეკრულება, სულ მიღებულია 1 500 000 აშშ დოლარი, მათ შორის, 2024 წელს მიღებულია სესხები:
1) 15.03.2024 – 350 000 აშშ დოლარი;
2) 15.08.2024 – 300 000 აშშ დოლარი.
ამასთან, 2020-2023 წელს მიღებული სესხები დაბრუნებულია სრულად. 2024 წლის 31 დეკემბერს შპს „A“-მ დააბრუნა მიღებული სესხის ძირი თანხიდან 250 000 აშშ დოლარი, ამავე თარიღისთვის შპს „A“-ს მიერ გადასახდელი პროცენტი შეადგენდა 97 500 აშშ დოლარს, რაც ასევე სრულად გადაიხადა. დეკლარაციის წარდგენის მომენტისთვის ოპერაციების შეფასებასთან დაკავშირებულ დოკუმენტაციას შპს „A“ არ ფლობს.
შედეგი:
2025 წლის მარტის საანგარიშო თვის დეკლარაციაში შპს „A“-ს მიერ დეკლარაციის ახალ დანართში აისახება ინფორმაცია ორ სტრიქონად შემდეგი სახით:
I ოპერაცია:
1) პირველ – მე-3 სვეტებში მიეთითება – „B“ საწარმოს დასახელება, საიდენტიფიკაციო ნომერი, რეზიდენტობის ქვეყანა – შვეიცარიის კონფედერაცია;
2) მე-4 სვეტში აისახება ურთიერთდამოკიდებულების ფორმა – პირდაპირ საწარმოს 50 პროცენტზე მეტის ფლობა;
3) მე-5 სვეტში აისახება განხორციელებული ოპერაციის სახე – მიღებული სესხი;
4) მე-6 სვეტში აისახება 2024 წლის განმავლობაში ჯამურად მიღებული სესხის მოცულობა – 650 000 აშშ დოლარი, ხოლო მე-7 სვეტში – სესხის მოცულობა ოპერაციის განხორციელების დღისათვის საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ შესაბამისი უცხო ქვეყნის ვალუტის მიმართ განსაზღვრული ლარის ოფიციალური გაცვლითი კურსის შესაბამისად – 1 744 340 ლარი (350 000*2.6758 (15.03.2024 წლის აშშ დოლარის გაცვლითი კურსი ლართან მიმართებით) + 300 000*2.6927(15.08.2025 წლის აშშ დოლარის გაცვლითი კურსი ლართან მიმართებით));
5) მე-8 სვეტში აისახება კრედიტორული დავალიანების ნაშთი – 400 000 აშშ დოლარი (650 000 – 250 000);
6) მე-9 სვეტში აისახება მხარეთა შორის გაფორმებული საკრედიტო ხაზის ხელშეკრულების თარიღი – 2020 წელი;
7) მე-10 სვეტში აისახება კონტროლირებული ოპერაციების შეფასებასთან დაკავშირებული დოკუმენტაციის ფლობის შესახებ ინფორმაცია – „არ მაქვს“.
II ოპერაცია:
3) მე-5 სვეტში აისახება განხორციელებული ოპერაციის სახე – საპროცენტო ხარჯი;
4) მე-6 სვეტში აისახება 2024 წლის განმავლობაში საპროცენტო ხარჯის მოცულობა – 97 500 აშშ დოლარი, ხოლო მე-7 სვეტში –მოცულობა ოპერაციის განხორციელების დღისათვის საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ შესაბამისი უცხო ქვეყნის ვალუტის მიმართ განსაზღვრული ლარის ოფიციალური გაცვლითი კურსის შესაბამისად – 273 663 ლარი (97 500*2.8068 (31.12.2024 წლის აშშ დოლარის გაცვლითი კურსი ლართან მიმართებით));
5) მე-8 სვეტში აისახება საპროცენტო დავალიანების ნაშთი – 0;
შედეგები, შესაძლო შეცდომები და ორაზროვნება
როგორც უკვე აღინიშნა ზემოთ ხსენებული ცვლილების მიხედვით მოითხოვება წინა წლის კონტროლირებული გარიგებების შესახებ დეტალური ინფორმაციის წარდგენა იმ შემთხვევაში თუ ასეთი გარიგებების მოცულობა აღემატება 500 000 ლარს, რის გამოც კომპანიებს დამატებითი დროის დახარჯვა მოუწევთ აღნიშნული ინფორმაციის წარდგენის მიზნით. გარდა ამისა აღნიშნული ფორმის შევსებისას გადასახადის გადამხდელი ვალდებულია მიუთითოს აქვს თუ არა მომზადებული კონტროლირებული ოპერაციის დოკუმენტაცია (მაქვს/არ მაქვს/მზადდება/ვაპირებ მომზადებას), რაც გულისხმობს საგადასახადო ორგანოს მხრიდან დამატებითი კონტროლის მექანიზმების ამოქმედებას აღნიშნული მიმართულებით. კონტროლირებული ოპერაციის დოკუმენტაციის (ე.წ. Transfer pricing-ის დასკვნა) მომზადების ვალდებულება (რომელიც საქართველოში სხვადასხვა მიზეზების გამო არ არის იაფი მომსახურება) კომპანიებს აღნიშნული ცვლილების ამოქმედებამდეც გააჩნდათ, თუმცა მსგავსი ინფორმაციის წარდგენის შედეგად კერძო სექტორი უფრო მეტად ხდება ანგარიშვალდებული საგადასახადო ორგანოს მიმართ.
მიუხედავად იმისა, რომ შემოსავლების სამსახურისა და ფინანსთა სამინისტროს განზრახვა ნათელია, ცვლილებაში აშკარად იკითხება რამდენიმე შესაძლო შეცდომა, კერძოდ ცვლილებით წარმოდგენილი მაგალითის მიხედვით, აღნიშნული ინფორმაციის წარდგენის ვალდებულება წესდება 2025 წლის და მის შემდგომ საანგარიშო პერიოდზე წარსადგენ ინფორმაციაზე. ამ უკანასკნელ შემთხვევაში გაუგებარია ის თუ რატო ხდება 2024 წლის შესახებ ინფორმაციის წარდგენა (როგორც ეს მითითებულ მაგალითშია ხსენებული) თუ აღნიშნული ცვლილება 2025 წლის და მის შემდგომ საანგარიშო პერიოდზე წარსადგენ ინფორმაციაზე ვრცელდება. გარდა ამისა ცვლილება შეიცავს სხვა სახის ორაზროვნებასაც რასთან დაკავშირებითაც იმედს ვიტოვებთ რომ ხარვეზების გასწორება უმოკლეს დროში იქნება შესაძლებელი.
ცვლილება ამოქმედდა გამოქვეყნებისთანავე, ანუ 2026 წლის 25 თებერვლიდან და მისი მოქმედება გავრცელდა 2025 წლის და მის შემდგომ საანგარიშო პერიოდზე წარსადგენ ინფორმაციაზე.
https://matsne.gov.ge/ka/document/view/6791670?publication=0
2026 წლის 6 თებერვალს გამოქვეყნდა საქართველოს ფინანსთა მინისტრის N37 ბრძანება, რის საფუძველზეც ცვლილება შევიდა „გადასახადების ადმინისტრირების შესახებ“ ფინანსთა მინისტრის N996 ბრძანებით დამტკიცებულ ინსტრუქციაში. ცვლილების შედეგად ინსტრუქციას დაემატა ახალი 396-ე მუხლი – „საგადასახადო შეღავათით მოსარგებლე პირებისათვის გადახდის წყაროსთან დაკავებული გადასახადის თანხის დაბრუნების წესი“. სიახლე მდგომარეობს შემდეგში:
საგადასახადო ორგანო უფლებამოსილია სსკ-ის 82-ე მუხლის მე-2 ნაწილით (დეტალურად იხ. ქვემოთ) განსაზღვრულ შეღავათით მოსარგებლე პირს (შემდგომში, „პირი“) (გარდა ამავე ნაწილის „ა.ვ“ და „გ“ ქვეპუნქტებით გათვალისწინებული პირებისა) დაუბრუნოს მის მიერ მიღებულ შემოსავლებზე გადახდის წყაროსთან დაკავებული გადასახადის თანხა, საგადასახადო აგენტის მიერ წარდგენილი გადახდის წყაროსთან დაკავებული გადასახადის დეკლარაციის საფუძველზე.
გადახდის წყაროსთან დაკავებული გადასახადის თანხის დაბრუნების მიზნით პირი ვალდებულია დარეგისტრირდეს გადასახადის გადამხდელ ფიზიკურ პირად და საგადასახადო ორგანოს წარუდგინოს განცხადება „საგადასახადო შეღავათით მოსარგებლე პირებისთვის გადახდის წყაროსთან დაკავებული გადასახადის თანხის დაბრუნების წესით სარგებლობის თაობაზე“ (დანართი №II-087), სადაც მიეთითება საბანკო ანგარიშსწორების ანგარიში, რომელზეც უნდა განხორციელდეს აღნიშნული თანხის დაბრუნება პირადი აღრიცხვის ბარათზე არსებული სალდირებული ზედმეტობის გათვალისწინებით. მითითებული საბანკო ანგარიშსწორების ანგარიშის პირისადმი კუთვნილების დადგენის მიზნით, შემოსავლების სამსახურსა და საბანკო დაწესებულებას შორის საგადასახადო საიდუმლოების, საბანკო საიდუმლოების და პერსონალური მონაცემების შემცველი ინფორმაციის გაცვლა ხორციელდება პირის მიერ ამავე განცხადებით გამოხატული თანხმობის საფუძველზე. საგადასახადო ორგანო პირისთვის გადასახადის დაბრუნებას უზრუნველყოფს განცხადების წარდგენის თვის მომდევნო საანგარიშო პერიოდიდან (ყოველი თვის 20 რიცხვში).
პირი, გადახდის წყაროსთან დაკავებული გადასახადის თანხის დაბრუნების ამ მუხლით განსაზღვრული წესით სარგებლობის შეწყვეტის მიზნით, საგადასახადო ორგანოს წარუდგენს განცხადებას „გადახდის წყაროსთან დაკავებული გადასახადის თანხის დაბრუნების წესით სარგებლობის შეწყვეტის თაობაზე“ (დანართი №II-088). გადახდის წყაროსთან დაკავებული გადასახადის თანხის დაბრუნების ამ მუხლით განსაზღვრული წესით სარგებლობა წყდება განცხადების წარდგენის წლის მომდევნო წლის პირველი იანვრიდან.
პირისთვის გადახდის წყაროსთან დაკავებული გადასახადის თანხის დაბრუნების შემდეგ დამქირავებლის (საგადასახადო აგენტის) მიერ გადახდის წყაროსთან დაკავებული გადასახადის შესწორებული დეკლარაციის წარდგენა ამ მუხლის საფუძველზე დაბრუნებული თანხის გადაანგარიშების საფუძველია.
აქვე შეგახსენებთ, თუ რა საგადასახადო შეღავათებს აწესებს სსკ-ის 82-ე მუხლის მე-2 ნაწილი. საშემოსავლო გადასახადით არ იბეგრება:
ა) შემდეგ ფიზიკურ პირთა მიერ კალენდარული წლის განმავლობაში მიღებული დასაბეგრი შემოსავალი 3000 ლარამდე:
ა.ა) მეორე მსოფლიო ომის ვეტერანი, საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის, თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობისათვის საბრძოლო მოქმედების ვეტერანი და სხვა სახელმწიფოთა ტერიტორიაზე საბრძოლო მოქმედების ვეტერანი საქართველოს მოქალაქეების;

During the month of February 2026 Amendments to the tax legislation of Georgia
Kreston Georgia continues to review tax law changes and updates. This time, we offer an overview of the legislative news introduced in the month of February 2026.
1. Amendments to the Orders of the Minister of Finance of Georgia and the Head of the Revenue Service
1.1. Change in the rules for writing off excise goods marked with excise stamps
1.2. Changes regarding special taxation regimes (micro, small, fixed)
1.3. Amendment to the Rules for Submitting Information on International Controlled Transactions
1.4. Rules for refunding withholding tax at the source of payment to the taxpayer
1.5. Extension of the deadline for exemption from fines for violating the mandatory VAT registration obligation
On February 5, 2026, Orders N33 and N34 of the Minister of Finance of Georgia were published, based on which amendments were made to the Instruction “On Tax Administration” approved by Order N996 of the Minister of Finance, and also to the Instruction “On Conducting Current Control Procedures, Write-off of Commodity and Material Values, Repayment of Recognized Tax Debt, Implementation of Measures to Ensure Payment of Tax Debt, and Approval of the Procedure for Handling Violations” approved by Order N994 of the Minister of Finance. The amendment made concerns the write-off of excise goods marked with excise stamps.
In particular, as a result of the amendment, paragraphs 6 and 7 of the following content were added to Article 32 of the Instruction approved by Order N994, which establishes the procedure for writing off tangible assets:
"6. Manufactured by the manufacturer in Georgia The write-off of excise goods marked with excise stamps is carried out on-site and is completed by complete destruction.
- In the case provided for in paragraph 6 of this Article, when writing off excise goods produced in Georgia, marked with an excise stamp by the manufacturer, an authorized person of the tax authority shall A sample of at least 2% of the total quantity of excisable goods specified in Annex No. 24 to this Rule shall be subject to on-site inspection. The selection is carried out according to the largest package of excise goods, and from each box - according to the smallest package of at least 2% of the excise goods.
Based on the above changes, appropriate adjustments will be made to the "Document on Write-off of Commodity and Material Values" (Appendix No. 24) and the statement "On Confirmation of Write-off of Commodity and Material Values" (Appendix No. 23).
In addition, the amendment affected the instruction approved by Order No. 996, namely Article 81 of the instruction.2 5 has been added to the article that defines the rights and obligations of business entities and the selected person when implementing mandatory marking of excise goods/mandatory marking of non-excise goods by the selected person.1 Paragraph 19 was added to Article 112 of the Instruction – “Transitional Provisions”.1 Clauses according to which, When writing off excise goods produced in Georgia marked with excise stamps by the manufacturer, the excise stamps are considered unused and are not subject to excise tax. And from January 1, 2025 to August 1, 2025, excise stamps marked by the manufacturer on excise goods produced in Georgia, written off in the form of complete destruction, with the serial numbers/serial number range indicated by the manufacturer in the application submitted to the Revenue Service, It is considered unused and is not subject to excise tax.
The change took effect immediately upon publication, i.e. from February 5, 2026.
https://matsne.gov.ge/document/view/6777909?publication=0
https://matsne.gov.ge/document/view/6777928?publication=0
On February 6, 2026, Order No. 38 of the Minister of Finance of Georgia was published, on the basis of which an amendment was made to the Instruction “On the Application of Special Taxation Regimes” approved by Order No. 999 of the Minister of Finance. The amendment affected both individuals with micro and small business status, as well as individuals with fixed taxpayer status. We present each amendment in detail:
- According to the regulation before the change, if the total combined income of an individual with micro business status exceeded 30,000 GEL or he started using the labor of an employee, he had the right to apply to the tax authority within 15 days from the date of this moment to obtain small business status, and in such a case, the income received by him in the period before granting small business status was subject to taxation in accordance with the rules established for micro businesses. However, in case of violation of the aforementioned 15-day period and, accordingly, failure to exercise this right, his micro business status was automatically revoked and the income received by him during the reporting year was subject to income tax taxation in accordance with the general rules.
As a result of the change, even in the event of a violation of the above-mentioned 15-day deadline, an individual still has the opportunity to apply to the tax authority to obtain small business status and not have their total income for the calendar year taxed under the general income tax rule. In particular, if the total combined income of an individual with microbusiness status in the current tax year is (The above does not apply to income received from the types of activities specified by Resolution No. 415 of the Government of Georgia or to certain types of income that are not taken into account when calculating the aforementioned threshold.)):
a) exceeds 30,000 GEL or he begins to use the labor of a hired person and from that moment on Within 15 days An individual applies to the tax authority for small business status The microbusiness status will be revoked and the small business status will be granted from the date of exceeding the limit or from the date of commencement of the use of the hired person's labor. and the income earned by it in the period before it was granted small business status will be subject to Taxation rules for microbusinesses Accordingly;
b) exceeds 30,000 GEL or he begins to use the labor of a hired person and from that moment on After the 15-day period has expired An individual applies to the tax authority for small business status Small business status will be granted from the date of application. and the income earned by it from the beginning of the current year until the granting of small business status will be subject to income tax Taxation under the general rule;
c) Will not exceed 30,000 GEL and applies to the tax authority for small business status, an individual Small business status will be granted from the date of application. and the income earned by it in the period before it was granted small business status will be subject to Taxation rules for microbusinesses Accordingly.
- It has been clarified that an individual with microbusiness status is obliged to file a tax return. Ensure the retention of documents for a period of 3 years, Instead of 6 years, as was defined in the previous version of the instruction. This period is calculated from the end of the calendar year of the tax period for which it is necessary to determine the tax liability.
- As a result of the change, a person will be granted small business status from the date of submitting an application to the tax authority for granting small business status, instead of from the first day of the month following the month of submitting the application, as was determined by the wording of the instruction prior to the change. Accordingly, An entity is considered to have small business status from the date of application.
The rule for revoking small business status, when a person applies to the tax authority with this request before the end of the calendar year, remains unchanged and the status is considered revoked from the first day of the month following the month of application to the tax authority.
- The amendment also clarified that an individual entrepreneur whose small business status has been revoked has the right to apply to the tax authority for the status to be re-granted. From the tax year following the year of revocation of status And get the status again.
- As a result of the change, the instruction stated that if a person with small business status does not submit a "Monthly Income Tax Declaration of an Individual with Small Business Status", It is not considered that he has submitted a declaration, Based on which the amount of tax payable is zero (so-called zero declaration).
- If the status of a fixed taxpayer is to be granted to an individual, along with meeting other requirements, It has become mandatory for a natural person to be registered as an individual entrepreneur. In addition, if a person's registration as an individual entrepreneur is revoked, their status as a fixed taxpayer will also be revoked.
- The change clarifies that the status of micro and small businesses, as well as the status of fixed taxpayers, is being abolished. Death of an individual In case.
The amendment will enter into force on the 30th day after publication, i.e. March 8, 2026.
https://matsne.gov.ge/document/view/6780342?publication=0
1.3. Amendment to the procedure for submitting information on international controlled transactions
On February 25, 2026, Order No. 52 of the Minister of Finance of Georgia was published, on the basis of which an amendment was made to the Instruction “On Tax Administration” approved by Order No. 996 of the Minister of Finance. As a result of the amendment, Section 40 of the Instruction1 A new paragraph 10 has been added to the article “Filling in the Monthly Income Tax Declaration”, and a new paragraph 20 has been added to the article 41 “Filling in the Income Tax Declaration”.
The change applies to companies that conduct operations with foreign partners (interdependent persons and/or residents of a country with preferential taxation). The main goal of the change is Stricter and more systematic monitoring of internationally controlled operations.
Specifically, based on the change, the monthly income tax return and the annual income tax return will be submitted for the March reporting period. (The deadline for submission is April 1 of the year following the reporting year and is submitted by those individuals who have not switched to the so-called Estonian model of profit tax) It has become mandatory to fill out another new appendix, which reflects information on internationally controlled transactions provided for in Articles 126-129¹ of the Tax Code of Georgia.
This appendix is filled in if:
- In the case of a monthly income tax declaration – by an individual during the previous calendar year;
- In the case of an annual profit tax declaration – during the calendar year.
The total volume (amount) of international controlled transactions carried out by the person exceeds 500,000 GEL. In addition, the total volume of the above-mentioned transactions also takes into account the market value of the controlled transactions carried out free of charge and the volume of existing accounts payable and/or receivables.
For example,
FACTUAL CIRCUMSTANCES:
In 2020, a credit line agreement for 2,000,000 USD was signed between LLC “A”, a resident of Georgia, and enterprise “B”, a resident of the Swiss Confederation. “B” is the owner of 52% of the shares of LLC “A”. In 2020, 2022, 2023 and 2024, 8 loan agreements were signed based on the credit line agreement, a total of 1,500,000 USD was received, including the following loans received in 2024:
1) 15.03.2024 – 350,000 USD;
2) 15.08.2024 – 300,000 USD.
In addition, the loans received in 2020-2023 have been repaid in full. On December 31, 2024, LLC “A” repaid 250,000 USD of the principal amount of the loan received, and on the same date, the interest payable by LLC “A” amounted to 97,500 USD, which was also paid in full. At the time of filing the declaration, LLC “A” does not possess documentation related to the valuation of operations.
Result:
In the declaration for the reporting month of March 2025, LLC "A" will reflect the following information in two lines in the new annex to the declaration:
Operation I:
1) In the first - 3rd columns, indicate - the name of the enterprise "B", its identification number, country of residence - the Swiss Confederation;
2) Column 4 reflects the form of interdependence – direct ownership of more than 50 percent of the enterprise;
3) Column 5 reflects the type of operation performed – loan received;
4) Column 6 reflects the total amount of the loan received during 2024 – 650,000 USD, and column 7 – the amount of the loan in accordance with the official exchange rate of the GEL against the relevant foreign currency determined by the National Bank of Georgia on the day of the transaction – 1,744,340 GEL (350,000*2.6758 (US dollar exchange rate against GEL as of 15.03.2024) + 300,000*2.6927 (US dollar exchange rate against GEL as of 15.08.2025));
5) Column 8 reflects the balance of accounts payable – 400,000 USD (650,000 – 250,000);
6) Column 9 reflects the date of the credit line agreement signed between the parties – 2020;
7) Column 10 reflects information on the possession of documentation related to the assessment of controlled operations – “I do not have”.
Operation II:
3) Column 5 reflects the type of operation performed – interest expense;
4) Column 6 reflects the amount of interest expense for 2024 – 97,500 USD, and column 7 reflects the amount based on the official exchange rate of GEL against the relevant foreign currency set by the National Bank of Georgia on the day of the transaction – 273,663 GEL (97,500*2.8068 (US Dollar exchange rate to GEL as of 31.12.2024));
5) Column 8 reflects the balance of interest debt – 0;
Results, possible errors and ambiguities
As already mentioned, the above-mentioned amendment requires the submission of detailed information on controlled transactions of the previous year if the volume of such transactions exceeds 500,000 GEL, which is why companies will have to spend additional time to submit this information. In addition, when filling out this form, the taxpayer is obliged to indicate whether he has prepared documentation for the controlled operation (I have/don't have/will prepare/will prepare), which implies the implementation of additional control mechanisms by the tax authority in this direction. The obligation to prepare documentation for the controlled operation (the so-called Transfer Pricing Conclusion) (which is not a cheap service in Georgia for various reasons) was imposed on companies even before the enactment of this amendment, however, as a result of the submission of such information, the private sector becomes more accountable to the tax authority.
Although the intention of the Revenue Service and the Ministry of Finance is clear, several possible errors are clearly visible in the amendment, namely, according to the example presented in the amendment, the obligation to submit the mentioned information is established for the information submitted for the reporting period of 2025 and beyond. In the latter case, it is unclear why information for 2024 is submitted (as mentioned in the example) if the mentioned amendment applies to the information submitted for the reporting period of 2025 and beyond. In addition, the amendment contains other types of ambiguities, regarding which we hope that the shortcomings will be corrected as soon as possible.
The amendment became effective upon publication, i.e. from February 25, 2026, and its effect extended to information presented for the 2025 and subsequent reporting periods.
https://matsne.gov.ge/ka/document/view/6791670?publication=0
1.4. Rules for refunding tax withheld at the source of payment to the person
On February 6, 2026, Order No. 37 of the Minister of Finance of Georgia was published, on the basis of which an amendment was made to the Instruction “On Tax Administration” approved by Order No. 996 of the Minister of Finance. As a result of the amendment, a new 39 was added to the Instruction.6Article 1 – “Rules for refunding tax withheld at source for persons benefiting from tax benefits.” The novelty is as follows:
The tax authority is authorized to refund the amount of tax withheld at source on the income received by a person (hereinafter referred to as the "Person") benefiting from the benefit specified in Part 2 of Article 82 of the Tax Code (see details below) (except for persons provided for in Subsections "a.v." and "c." of the same section) on the basis of the tax withheld at source declaration submitted by the tax agent.
For the purpose of refunding the amount of tax withheld at the source of payment A person is required to register as a taxpayer and submit an application to the tax authority. "On the use of the procedure for refunding tax withheld at the source of payment for persons benefiting from tax benefits" (Appendix No. II-087), which indicates the bank settlement account to which the specified amount should be refunded, taking into account the settled surplus on the personal registration card. In order to establish the ownership of the specified bank settlement account to a person, the exchange of information containing tax secrets, banking secrets and personal data between the Revenue Service and the banking institution is carried out on the basis of the consent expressed by the person in the same application. Tax authority for the person The tax refund is provided from the reporting period following the month of submission of the application. (20th of every month).
Person withholding tax at source In order to terminate the use of the return procedure specified in this article, Submits an application to the tax authority “On termination of the use of the procedure for refunding tax withheld at the source of payment” (Appendix No. II-088). The use of the procedure for refunding tax withheld at the source of payment specified in this article shall be terminated from the first of January of the year following the year of submission of the application.
After the refund of the amount of tax withheld at source to an individual, the submission of an amended declaration of tax withheld at source by the employer (tax agent) is the basis for recalculating the amount refunded under this article.
We would like to remind you of the tax benefits established by Article 82, Part 2 of the Civil Code. The following are not subject to income tax:
a) Taxable income received by the following individuals during a calendar year up to 3000 GEL:
a.a) Veteran of World War II, veteran of combat operations for the territorial integrity, freedom and independence of Georgia and veteran of combat operations on the territory of other states, citizens of Georgia;